Европейската комисия одобри въвеждането на еврото в Хърватия от догодина.
Междувременно от Европейската централна банка също подчертаха, че страната, която заедно с България се присъедини към обменно-валутния механизъм ERM II през юли 2020-та година, може да стане 20-тият член на еврозоната.
След като оценката на Комисията бъде одобрена от лидерите на ЕС през юни, финансовите министри на Съюза ще определят през юли обменния курс, по който хърватската валута, куната, ще бъде конвертирана в евро на 1 януари 2023 г.
След това Хърватия ще има шест месеца за практическа подготовка за смяната на валутата.
"Днес Европейската комисия заключи, че Хърватия е готова да приеме еврото на 1 януари 2023 г., с което броят на държавите членки на еврозоната става двадесет“, се казва в изявление на изпълнителния орган на ЕС.
В съобщението на Европейската централна банка се обръща внимание на степента на готовност за въвеждането на единната европейска валута на страните, които още са извън еврозоната. То е базирано на формалните критерии от Маастрихт, като за България се подчертава, че през последната година годишната инфлация е над референтната стойност от 4,9 на сто. Тя се формира всяка година на база на представянето на трите държави с най-добри показатели.
Вчера гуверньорът на БНБ Димитър Радев изрази становище, че "не изключва по-благоприятно" третиране на България за инфлационния критерий. Индикативната дата България да въведе еврото е януари 2024-та.
Още от Свят
Полша отложи трансфера на старите си МиГ-29 - обяви ги за опасни
Припомняме, че в началото на август месец украинският посланик в Полша Васил Боднар заяви, че диалогът с полската страна относно изтребителите МиГ-29 продължава, но тяхното прехвърляне все още е възпрепятствано
The Telegraph: Русия саботира оръжейни фабрики в цяла Европа, на прицел е и България
Изданието посочва нова схема, която прилага Кремъл - вербува местни членове на престъпни групи за диверсии в отбранителни предприятия, опитвайки се да провери решимостта на Алианса
Птичките на Мадяр унищожиха два руски изтребителя, удариха ключови цели в Русия
Отбранителните сили на Украйна са ликвидирали осем радарни системи на територията на Руската федерация и Крим