28 Март, 2026

Финансистите на Г-20 без общ документ след възраженията на Китай за войната в Украйна

Финансистите на Г-20 без общ документ след възраженията на Китай за войната в Украйна

Финансовите министри от Г-20 не успяха в събота да договорят на преговори в Индия съвместно изявление за глобалната икономика, след като Китай се опита да смекчи оценките за войната в Украйна. Вместо това настоящият президент на Г-20 Индия издаде „резюме на председателя“, в което се казва, че „повечето членове категорично осъдиха войната в Украйна“, но на двудневната среща в Бенгалуру имаше „различни оценки на ситуацията и санкциите“. В бележка под линия се казва, че два параграфа в резюмето за войната, които са адаптирани от декларацията на лидерите на Г-20 от Бали през ноември, „са приети от всички страни членки, с изключение на Русия и Китай“.

Китай искаше да промени езика на декларацията от ноември, казаха официални лица пред AФП, като един от тях каза при условие за анонимност, че Пекин иска да премахне думата "война". Предишните срещи на министрите на финансите и шефовете на централните банки от Г-20 също не успяха да създадат общо комюнике за действията на Русия в Украйна

Високопоставеният индийски служител Аджай Сет каза, че китайските и руските представители не искат да се присъединят към формулировката за Украйна, защото "техният мандат е да се занимават с икономически и финансови въпроси". „От друга страна, всички останали 18 държави смятат, че войната има последици за световната икономика“ и трябва да бъдат споменати, каза Сет на заключителната пресконференция. /БГНЕС, АФП
Сподели:

Коментари (0)

Иран: Ще има тежка цена за израелските престъпления

Иран: Ще има тежка цена за израелските престъпления

Удари по ключова инфраструктура в Иран предизвикаха остър отговор от Техеран. Данни сочат близо 2000 жертви, а хутите заплашват с намеса. Международни посредници се опитват да спрат конфликта, но напрежението расте.  

Иран твърди, че негови дипломати са убити при израелска атака в Ливан

Иран твърди, че негови дипломати са убити при израелска атака в Ливан

Според Техеран е атакувана дипломатическа резиденция, информацията не е потвърдена чрез независими източници

Г-7 с извънреден призив: „Спрете атаките срещу цивилни“ – нов сигнал за деескалация в Близкия изток

Г-7 с извънреден призив: „Спрете атаките срещу цивилни“ – нов сигнал за деескалация в Близкия изток

Лидерите от Г-7 настояват за незабавно прекратяване на атаките срещу цивилни на фона на войната между САЩ, Израел и Иран. Марко Рубио говори за край на операциите в следващите седмици и намеква за възможни преговори.