26 Май, 2026

Днес е голям ден: Финландия вече е официален член на НАТО

Днес е голям ден: Финландия вече е официален член на НАТО

Тя е 31-вата държава, която става част от Алианса

От днес Финландия официално е член на НАТО. Тя е 31-вата държава, която става част от Алианса.

На церемония пред централата на пакта в Брюксел финландското знаме се издигна до флаговете на останалите страни членки. Разширяването стана факт, след като миналата седмица Турция и Унгария ратифицираха членството на Хелзинки. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг определи деня като исторически и изрази увереност, че скоро и Швеция също ще се присъедини към военния съюз.

"Днес е голям ден, в който приемаме Финландия в Алианса. Но ще направим всичко възможно и Швеция да стане пълноправен член. Финландия ще реши дали би искала да приеме натовски военни на своя територия и това няма да стане без съгласието ѝ. Целта на НАТО е да не провокира конфликт. Целта е да предотвратява конфликти. Всяко недоразумение и грешни сметки са опасни. С приемането на Швеция, премахваме всякаква възможност за грешни сметки от страна на Москва относно готовността на НАТО да защитава Финландия. Това прави Финландия и НАТО по-силни и всички ни по-защитени", каза Йенс Столтенберг - генерален секретар на НАТО.
Сподели:
Влиза ли Канада в сценарий като Брекзит - какво става в Албърта?

Влиза ли Канада в сценарий като Брекзит - какво става в Албърта?

Албърта разполага с четвъртите по големина петролни запаси в света, след Венецуела, Саудитска Арабия и Иран

Кремъл бълва нови заплахи за „системните удари“ по Киев

Кремъл бълва нови заплахи за „системните удари“ по Киев

„Системност — това не е периодичност, това не е равнозначно на периодичност“, каза Песков в отговор на въпрос дали Русия възнамерява да нанася удари по Киев всеки ден

Фон дер Лайен: Русия се опитва да дестабилизира европейските демокрации

Фон дер Лайен: Русия се опитва да дестабилизира европейските демокрации

„Въздушни тревоги, семейства, укриващи се в убежища, затворени училища, прекъснат транспорт - това е реалността по източната граница на Европа през 2026 г.“

Коментари (0)