7 Декември, 2025

Фицо: Словакия ще възобнови икономическите си отношения с Русия

Фицо: Словакия ще възобнови икономическите си отношения с Русия

Робърт Фицо


„След края на войната в Украйна, Словакия планира да възобнови икономическите и стандартните си отношения с Русия“, заяви словашкият министър-председател Роберт Фицо по време на участие в телевизионния канал RTVS.

Подобно на унгарския си колега Виктор Орбан, Фицо последователно критикува западната военна помощ за Украйна и санкциите срещу Русия.

„Ако войната приключи по време на моя мандат, ще направя всичко възможно, за да възстановя икономическите и стандартните отношения с Русия. ЕС се нуждае от Русия, а Русия се нуждае от ЕС. Приятелските отношения с Украйна също ще бъдат много важни за нас“, добави той.

Въпреки противоречивата си реторика словашкият премиер често избягва да върви срещу консенсуса на ЕС в практически стъпки - нещо, с което Будапеща е печално известна.

Макар да обещава, че Словакия няма да предостави „нито един патрон“ на Украйна, Фицо разреши продължаването на търговските военни продажби на Киев.

Фицо също така изрази надежда, че Украйна ще остане транзитна страна за руския износ, който тече към Европа.

Въпреки че Украйна е ключов възел за руския газ, идващ в ЕС, договорът ѝ с руския „Газпром“ изтича в края на 2024 г. и няма планове за удължаването му.

Словакия също така продължава да купува руски петрол, течащ по тръбопровода „Дружба“, който също води към Украйна. Братислава е една от малкото столици, получили разрешение да продължат да купуват руски петрол по тръбопровода в рамките на усилията на целия ЕС да се откаже от руския внос, припомня  БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

"Като цяло това контрастира с подхода на предишни американски правителства", констатира говорителят на Путин.

17 кандидати се борят на днешния вот за кметския пост в Букурещ

17 кандидати се борят на днешния вот за кметския пост в Букурещ

Сред претендентите има депутат, двама кметове на райони, бивш министър, бивш член на Европейския парламент, журналист и актьор.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

Прехвърлянето на тази тежест от САЩ към европейските членове на НАТО би променило драстично начина, по който САЩ, основатели на Алианса работят с най-важните си военни партньори.