Focus: Руските спецслужби имат в Германия значително по-голям брой шпиони, отколкото по време на Студената война
С помощта на завербовани информатори в партиите и правителствените служби Москва се опитва своевременно да научава подробности за германската външна и вътрешна политика и се опитва да влияе
По информация на списание Focus, руските спецслужби са позиционирали в Германия значително по-голям брой шпиони, отколкото по време на Студената война.
"Близо 200 щатни служители на руското разузнаване открито действат в Германия за вербовка на информатори в сферите на политиката, икономиката, армията и медиите", пише изданието като се позовава на нова информация, получена от Федералната служба за охрана на конституцията.
"Мнозинството руски разузнавачи работят под дипломатическо прикритие в посолството в Берлин, както и в генералните консулства в Мюнхен, Лайпциг, Хамбург, Франкфурт на Май и Бон. Един от най-активните вербовчици на нови агенти, официално отговаря за руските военни гробища", съобщава Focus.
"По данни на службите за сигурност, руските спецслужби значително са засилили политическото разузнаване спрямо Германия. С помощта на завербовани информатори в партиите и правителствените служби Москва се опитва своевременно да научава подробности за германската външна и вътрешна политика и се опитва да влияе", се казва в текста.
"Местните ръководители на агентите в московското посолство в Берлин са служители на руското външно разузнаване, военното разузнаване и ФСС. Агентите на ГРУ са участвали в операцията по убийството на бившия чеченски командир Зелимхан Хангошвили през август 2019-та.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Зеленски изпрати спешно писмо до Тръмп за критичния недостиг на средства за ПВО
В посланието е отразена и тревогата на Киев относно трудностите с осигуряването на доставки на оръжие по програмата PURL, която позволява на съюзниците от НАТО да финансират закупуването на американско оръжие за Украйна
След удар на ВСУ е изгорял щабът на Черноморския флот на Русия в Севастопол
ВСУ са нанесли удар по щаба на Военновъздушните сили на Черноморския флот на Рускита федерация, разположен в окупирания Севастопол. Това съобщава проукраинският Telegram канал „Кримски вятър“. Назначеният от Кремъл окупационен „губернатор“ на граза Михаил Развожаев потвърди ударите по града.
Тръмп ще се срещне с кабинета си в критичен момент за преговорите с Иран
При настоящето положение на нещата обаче Тръмп рискува също така войната, която сам реши да започне, да приключи с незадоволителен край