18 Юли, 2026

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Дъщерите на Путин ще "спасяват" руската наука с милиарди от държавни фирми

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Дъщерите на Путин ще "спасяват" руската наука с милиарди от държавни фирми
Мария, Екатерина и Владимир Путин

"Принципът на династията: науката в Русия е зле, включително и заради политиката на президента Путин. С това трябва да се борят неговите дъщери. За това те получават милиони долари от доверени лица на баща си", пише германският Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"Президентът на Русия Владимир Путин със своите назначения в спецслужбите и приятелите му от спорта все повече управлява като цар. На това, че новите феодали основават свои династии се гледа с одобрение. Например, 31-годишният син на шефа на "Роснефт" Иван Сечин, който работи в компанията на своя баща, вече беше награден с орден "За заслуги пред Отечеството".

"Путин, очевидно, се надява, че двете му дъщери, които не носят истинската си фамилия от съображения да сигурност, ще изведат руските технологии на световно ниво, независимо от "изтичането на интелектуален капитал", предизвикан от неговата политика. За целта той им осигурява грандиозни финансови средства и инфраструктура", пише в статята.

"По-голямата дъщеря на Путин, 35-годишната Мария Воронцова, е съсобственик на фирмата "Номеко", която строи край Санкт Петербург медицински комплекс, в който ще се изпробват генетични технологии и методи на ядрената медицина. Всяка година "Роснефт" ще финансира проекта и с 200 милиона долара. Главният проект на новия институт е изучаването на "генома на руснаците", се казва в текста. 

Втората дъщеря, 33-годишната Катерина Тихонова, ще ръководи в Московския държавен университет Института за изкуствен интелект, който ще бъде открит тази година. Освен това тя ръководи и компанията чията главна задача е "обединяването на руските технически иновации с икономиката и увеличаването на руския интелектуален капитал".

Тя получава ежегодно милиони от държавните компании "Роснефт", "Транснефт" и "Росатом", както и от анонимни дарители.

Въпреки това, осем години след създаването си, компанията не може да се похвали с някакви успехи.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Русия планира мобилизация на 500 000 до есента в подготовка за нови фронтове

Русия планира мобилизация на 500 000 до есента в подготовка за нови фронтове

Ръководител на украинския Център за противодействие на дезинформацията Андрий Коваленко заяви, че някои наборници ще бъдат изпратени на източния фронт в рамките на две седмици, за да се справят с недостига на военослужещи

Русия вече удря с ниско летящи дронове с ръчно управление, за да избегне ПВО

Русия вече удря с ниско летящи дронове с ръчно управление, за да избегне ПВО

Руските сили преминават от масови атаки с дронове към изолирани, сложни, ръчно контролирани удари, според съветника на украинския президент Сергий Бескрестнов. Неотдавнашен инцидент включваше дрон „Шахед“, който се спусна на 22 метра, за да избегне радари и прехващачи.

 Financial Times: Зеленски обмисля уволнение на Сирски и кой да стане главнокомандващ

Financial Times: Зеленски обмисля уволнение на Сирски и кой да стане главнокомандващ

Президентът търси кандидат, който може да осигури плавно предаване на властта и който ще поддържа силна отбрана по протежение на 1200-километровата фронтова линия

Коментари (0)