5 Декември, 2025

Франция изпраща още военнослужещи в Румъния, самолети пристигат в естонски бази

Франция изпраща още военнослужещи в Румъния, самолети пристигат в естонски бази

Великобритания праща танкове и друга техника към Талин, Италия също обяви готовност за подкрепа


Франция ще изпрати 500 военни в Румъния като част от силите на НАТО, в резултат на инвазията на Украйна от Русия, обяви началникът на генералния щаб на  френските въоръжени сили генерал Тиери Бюкар, предаде Франс прес. Заедно с военните ще и има и блиндирана военна техника. 

В Естония френското военно присъствие като част от силите на НАТО ще бъде удължено след предвидения срок за смяна там, който беше март. Около 200-250 военнослужещи ще останат там, като това ще са бойци, обучени и оборудвани за водене на бойни действия при изключително студено време. Ще бъдат разположени и четири изтребителя "Мираж 2000".

Същевременно конвой от шест танка и друга военна техника от Великобритания пристигна във военната база "Тапа" в Естония, предаде ДПА. Лондон се очаква да  изпрати 850 военни и оборудване в Естония, като така ще удвои почти контингента си там.

Части от силите за бързо реагиране на НАТО ще отидат в Норвегия за учения, каза генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг. Той добави, че НАТО разгръща части от силите за бързо реагиране по суша, море и въздух, но не поясни къде ще бъдат разположени те. ДПА е научила от запознат източник, че сухопътните сили може да бъдат пратени в Румъния.

Дания пък изрази готовност да предостави 20 изтребителя Еф-16 за охраната на въздушното пространство на НАТО.

Премиерът на Италия Марио Драги заяви, че руската атака срещу Украйна "ни връща към най-мрачните дни на европейската история", предаде АНСА.

"Тази офанзива вече порази украинското население по един трагичен начин", заяви Драги пред парламента на Италия.
"Украинското министерство на вътрешните работи регистрира цивилни жертви. Кадрите на беззащитни граждани, принудени да се крият в бункери и метростациии са ужасяващи", допълни той.

Германия ще предостави още военнослужещи и оръжие за отбраната на НАТО

Драги призова Москва да изтегли военните си от Украйна и да се върне на масата за преговори.
"Италианското правителство, заедно с международните му партньори, винаги сме се надялвали да се разреши кризата по един мирен начин по пътя на дипломацията", добави той. "Диалогът обаче трябва да бъде честен и преди всичко полезен. Насилието в последните няколко седмици от страна на Русия прави този род диалог невъзможен", заяви той.

"Нашият приоритет трябва да бъде да укрепим сигурността на нашия континент и да приложим максимален натиск над Русия, така че тя да изтегли военните си и да се върне на масата на преговорите", допълни той.

Драги каза, че Италия е готова да осигури допълнителни 3400 военни в подкрепа на усилията на НАТО да възпре кризата, породена от руската инвазия в Украйна, допълва Ройтерс.

Пред парламента Драги разказа и как Зеленски се е включил чрез видеовръзка на срещата на европейските лидери в четвъртък вечерта и е казал, че е мишена на руските сили. Драги разказа, че Зеленски се укривал някъде в Киев и добави, че вчера е имал уговорка с украинския президент за телефонен разговор в 9,30 ч. сутринта, но накрая Зеленски не е бил на разположение. Малко след това в Туитър акаунта на Зеленски се появи съобщение на украински, в което той казва, че на подстъпите на Чернигов, Гостомел и Мелитопол е имало тежки сражения и че са загивали хора. В съобщението се допълва, че следващия път Зеленски ще се опита да промени графика на войната, за да поговори с Драги в точен час, съобщават Ти Джи Ком 24 и АНСА. Този горчиво-ироничен туит бе широко коментиран в Италия, но малко след това се проведе телефонен разговор между италианския външен министър Луиджи Ди Майо и украинския му колега Дмитро Кулеба. След това Кулеба поясни, че епизодът между Зеленски и Драги е бил просто недоразумение. И добави, че бързо ще бъде организиран нов телефонен разговор, допълва АНСА.
Сподели:

Коментари (0)

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."