Атина желае американско военно присъствие в Гърция - и по-специално в северната част на страната - защото това служи на националния интерес, заяви външният министър Никос Дендиас в парламента.
По време на дебат относно Споразумението за взаимно сътрудничество в областта на отбраната (MDCA), подписано между Гърция и САЩ, Дендиас заяви, че удължаването на срока на споразумението от една година на пет е договорено по инициатива на Атина, като същевременно разкри, че гръцката страна е обмисляла още по-голямо удължаване.
"Ние не направихме никаква услуга на САЩ. Бяхме щедри към интересите на страната. Искахме да получим още пет години и няма да скрия, че правителството е обмисляло дори десет. Искаме военно присъствие. Не сме се престрували, че сме тези, които искат базите да изчезнат. Искахме и все още искаме присъствие [на САЩ] в Тракия. Искаме военно присъствие на САЩ в Александруполис", каза той, определяйки използването на северното гръцко пристанище от американските военни като "един от най-важните елементи на споразумението", съобщава БГНЕС
Още от Свят
Кая Калас: Въпреки руския натиск, Армения се насочва към европейско бъдеще
"Разбира се, ние се опитваме да им помагаме колкото е възможно повече, особено по отношение на бъдещите реформи", посочи върховният представител на Европейския съюз по външната политика
Армения избра Европа: Пашинян победи на изборите, затвърждава западния курс на страната
Арменците гласуваха за мира, който може да им донесе лидерът на "Граждански договор", Москва реагира с раздразнение
Израел: Ударени са няколко цели в нефтохимически комплекс в Махшахр, Иран
Израелската армия заяви, че е нанесла удари срещу военни цели в Западен и централен Иран. Ударени са няколко цели в нефтохимически комплекс в град Махшахр.