Гърция излиза от надзора на международните кредитори след повече от десетилетие на ограничения във финансовия сектор. "Добрите показатели на гръцката икономика и успешните реформи позволяват свалянето на строгия финансов контрол", съобщи финансовият министър Христос Стайкурас, цитиран от БНР.
"20 август е исторически ден за Гърция и гърците. Официално страната ни излиза от засиления контрол на Европейската комисия. Приключва един период от 12 години, който доведе до лишения за гражданите, приземи икономиката ни, но и раздели обществото", каза на свой ред премиерът Кириакос Мицотакис.
В следствие на икономическата криза доходите на гърците намаляха с една четвърт, а много хора останаха без работа. Преди това Гърция беше натрупала огромен външен дълг, който дълги години бе прикриван от националната статистка. Финансовата криза от 2009 година обаче оголи всички проблеми и Гърция трябваше да бъде спасявана от фалит.
Финансовата дисциплина на страната позволи възстановяването да започне.
Експертите посочват, че последните години Гърция е променила икономическия модел и е успяла да привлече инвестиции, за да обслужва кредитите си. Преди това трябваше да бъде проведени болезнени решения като приватизация на редица държавни активи, които предизвикаха масови протести.
Още от Свят
Тръмп притиска Сената да приеме лятното часово време в САЩ за постоянно
Камарата на представителите на САЩ прие този месец законопроекта за установяване на лятното часово време като постоянно, но срещна отпор сред сенаторите
Иран привика посланика на Франция, френски дипломат претърпял насилие и разпити
Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаи обвини двамата френски дипломати, че са се намесвали във вътрешните работи на страната под претекст за взаимодействие с гражданското общество
Путин воюва с ръцете на бедните, наркоманите и затворниците
Не по-малко от 10% от контрактниците от окупирания Крим са затворници или хора, които се опитват да избегнат наказателно преследване. 5