7 Декември, 2025

Гърция затваря вратите за мигранти без право на убежище

Гърция затваря вратите за мигранти без право на убежище

Гърция заяви, че е разположила повече граничари, за да „затвори вратата“ за мигранти, които нямат право да останат. Това е най-новият признак за втвърдяване на позицията срещу търсещите убежище след нов скок в броя на пристигащите, съобщи в. „Катимерини“.

Премиерът Кириакос Мицотакис каза пред парламента, че е одобрил наемането на 400 охранители на сухопътната граница на Гърция с Турция и още 800 охранители за нейните острови.

Правителството обяви планове да затвори пренаселените бежански лагери на островите и да ги замени с по-ограничителни центрове.

„Добре дошли в Гърция са само тези, които сме избрали. Тези, които не са добре дошли, ще бъдат върнати ”, каза Мицотакис. „Ние ще затворим завинаги вратата на незаконните трафиканти на хора, за тези, които искат да влязат, въпреки че нямат право на убежище.“

Гърция беше основната входна врата към Европейския съюз за повече от милион души, бягащи от конфликти през 2015-16 година.

Пристигането на мигранти и бежанци от съседна Турция отново нарасна и повече от 37 000 души са натъпкани в лагери на острови, които работят далеч над техния капацитет.

Правителството иска да премести до 20 000 души на континента до края на годината.

Кабинетът също така разработи нова рамка за ускоряване на обработването на исканията за убежище, която групите за защита на човешките права критикуват като „бърз“ опит, който ще възпрепятства достъпа до справедлив процес за убежище за бежанците.
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.