„Сътрудничеството в отбраната ще бъде един от приоритетите на Германия по време на председателството й в Съвета на ЕС през втората половина на следващата година“, обяви министърът на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер.
Генерал Хайнрих Браус, до миналата година заместник-генерален секретар на НАТО, заяви за БНР, че европейците трябва да се поемат по-голяма тежест при гарантирането на сигурността си, но като партньор, а не като враг на Америка:
„Ние, европейците, сме далеч от способността си сами да се грижим за сигурността си. А и не виждам защо трябва да се разграничаваме от Америка. С изключение на Франция нито една друга европейска страна не притежава ядрено оръжие. В момента само американският щит може да защити европейците при заплаха от Русия. За Германия това е от съществена важност“.
Още от Свят
Кислица: Путин не иска мирни преговори, защото смята, че Украйна няма да преживее зимата
Според него Москва разчита на продължителното въздействие на войната и на зимните условия, за да отслаби Украйна и да подобри собствените си позиции.
Украйна се готви да посрещне специалния пратеник на Тръмп: републиканец посочи дата
The Times отбелязва, че Тръмп винаги е харесвал „победителите“, а Зеленски е повишил позициите си в неговите очи, след като той и страната му са доказали своята устойчивост срещу Русия.
Ердоган би загубил евентуален балотаж от всеки опозиционен кандидат
Следващите избори в Турция са насрочени за 2028 г. По конституция Ердоган може да се кандидатира отново само ако парламентът реши изборите да бъдат произведени предсрочно в рамките на настоящия му мандат