Русия няма да постигне военна победа срещу Украйна, заяви генерал Майк Мили - председател на Съвета на началник щабовете на американските въоръжени сили, след онлайн конференция на над 50 подкрепящи Киев държави във формата "Рамщайн".
Генерал Мили определи като невъзможни за осъществяване стратегическите цели, които Владимир Путин обяви в началото на войната, включително да свали правителството в Киев.
В същото време обаче военен №1 на Съединените щати беше категоричен и че украинската армия не може да постигне стратегическата цел да прогони руснаците от всички окупирани от тях територии - "поне в краткосрочен план".
"Мащабно начинание", нарече Майк Мили обучението на украински пилоти на изтребители Ф-16. Дания и Нидерландия ще са водещите държави в проекта, като финансиране ще се търси и от съюзници, които не разполагат с Ф-16.
Генералът беше попитан и как би се отразил евентуален технически фалит на федералното правителство.
"Значително негативно отражение би имало върху бойната готовност и способностите на въоръжените ни сили", отговори Майк Мили.
Още от Свят
The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение
Авторът на публикацията припомня, че настоящата война вече е един от най-кървавите конфликти на XXI век
Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха
По-рано беше съобщено, че те може да участват в мероприятията по случай Деня на независимостта на Украйна
От „Азов“ показаха как унищожават 67 руски цистерни с гориво в Донецка област
Украинските защитници подчертават, че за разлика от руските окупационни сили, 1-ви корпус на НГУ „Азов“ не нанася удари по цивилни бензиностанции и не атакува мирното население