Страната затвори за днес консулството си в Истанбул
Консулството на Германия в Истанбул ще бъде затворено днес заради повишен риск от нападение в най-големия град на Турция. Това заяви Министерството на външните работи на Германия, цитирано от ДПА. Германия предупреди гражданите си, че рискът от нападение е особено голям в централния квартал Бейоглу и около силно оживения площад „Таксим”. Министерството заяви, че мярката да бъде затворено консулството е била предприета след оценка на службите за сигурност и призова гражданите да бъдат особено бдителни и да избягват тълпите.
Германия, Швеция, Норвегия, Дания, както и САЩ още миналата седмица предупредиха своите граждани за увеличен риск от атаки в Турция. САЩ стесниха предупреждението си в понеделник, уточнявайки, че става въпрос за Истанбул. Турция от своя страна предупреди своите граждани за нападения в Европа и Съединените щати.
Напрежението между Турция и някои европейски страни избухна заради протести, които Анкара смята за ислямофобски или антитурски. Неотдавна десният екстремистки датско-шведски политик Расмус Палудан подпали Корана пред джамия в Стокхолм, заплашвайки да прави това всяка седмица, докато Турция не одобри присъединяването на Швеция към НАТО. През последните седмици няколко подобни акции в Европа предизвикаха възмущение в Турция. Те включваха чучело на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, окачено в Стокхолм, и скъсани страници от Корана в Холандия.
Швеция, заедно с Финландия, искат да се присъединят към НАТО заради войната на Русия срещу Украйна. Всички 30 настоящи членове на НАТО трябва да се съгласят с това. Турция и Унгария все още не са казали „да“.
Още от Свят
Правнукът на Леонид Брежнев попадна в украински плен
Според майка му Ирина Кузнецова, през есента на 2025 г. Милаев е заминал за фронта като сапьор.
„Последните илюзии за възможно разбирателство с Русия бяха разрушени"
В обозримо бъдеще сигурността на Европа ще може да се гарантира само в противопоставяне срещу Русия
Жега затвори училища във Франция, французите се къпят в канала "Сен Мартен"
В Париж от сряда отново е разрешено плуването в канала „Сен Мартен“ в източната част на града под наблюдението на спасители