28 Март, 2026

Германия се връща към въглищата, за да компенсира намалените газови доставки

Германия се връща към въглищата, за да компенсира намалените газови доставки


Германия ще предприеме спешни мерки, за да гарантира покриването на енергийните си нужди след спада на доставките на руски газ, включително увеличеното използване на въглища, заяви правителството в неделя, съобщава АФП.

"За да се намали потреблението на газ, трябва да се използва по-малко газ за генериране на електроенергия. Вместо това ще трябва да се използват повече електроцентрали, работещи с въглища", се казва в изявление на министерството на икономиката.

Този ход е след предупреждение на руския енергиен гигант "Газпром" миналата седмица, че ще намали рязко доставките за Европа.

"Газпром" заяви, че намаляването на доставките по газопровода "Северен поток" е резултат от ремонтни дейности, но служители на ЕС смятат, че Москва наказва съюзниците на Украйна, където руските сили започнаха инвазия през февруари.

Решението на Берлин бележи обрат от управляващата коалиция от социалдемократи, Зелените и либералната FDP, която обеща да намали използването на въглища до 2030 г.

„Това е горчиво, но е необходимо за намаляване на потреблението на газ“, каза в изявление министърът на икономиката и климата Роберт Хабек.
Сподели:

Коментари (0)

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Корабът е пристигнал в района на 27 март и е флагман на контингент от около 3 500 морски пехотинци и моряци на САЩ. С тях се включват транспортни и изтребителни самолети, както и амфибийни и тактически активи

Орбан беше жестоко освиркан на митинг,  той обвини Украйна

Орбан беше жестоко освиркан на митинг, той обвини Украйна

Министър-председателят на Унгария обвини протестиращите в сътрудничество с украинските специални служби.

СЗО: 9 медици са убити и 7 са ранени при пет атаки в Южен Ливан

СЗО: 9 медици са убити и 7 са ранени при пет атаки в Южен Ливан

"Екипи от медицински служители, работещи в пет ливански села, днес бяха нападнати, докато изпълняват служебните си задължения на терен", посочи генералният секретар на световната организация