7 Април, 2026

Германските танкове "Леопард" пристигнаха в Украйна

Германските танкове "Леопард" пристигнаха в Украйна

Германия е доставила на Украйна обещаните 18 бойни танка "Леопард", съобщи "Шпигел".

Последният от танковете е напуснал Германия в края на миналата седмица и е бил предаден на Украйна на границата.

Около 40 бойни машини на пехотата "Мардер" също са пристигнали в Украйна, се казва в публикацията, като се добавя, че Берлин пази маршрута на доставките в тайна от съображения за сигурност.

Украински войници са били обучавани на 2А6, най-модерния от моделите Леопард, в германски военни бази.

В края на януари Берлин най-накрая даде зелена светлина за изпращането на произведени в Германия "Леопарди" - едни от най-модерните танкове в света, използвани от военните в цяла Европа - в Украйна.

Съгласно германското законодателство всяка държава, която иска да изпрати танкове на друга държава, трябва първо да получи одобрение от Берлин.

Първоначално правителството на канцлера Олаф Шолц заяви, че заедно със съюзниците си възнамерява да формира два батальона танкове за Киев - общо около 60 танка, припомня БГНЕС.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп с лични нападки към Макрон, френският лидер му отговори с „достойнство“

Тръмп с лични нападки към Макрон, френският лидер му отговори с „достойнство“

По повод саркастичните думи на американския президент, че съпругата на френския му колега се отнася много зле към него, Макрон каза - „не бяха елегантни и не бяха на ниво“

Зеленски настоява за примирие преди Великден, Кремъл отговори хладно

Зеленски настоява за примирие преди Великден, Кремъл отговори хладно

По думите на украинският президент за Русия няма нищо свещено, всички периоди за тях са еднакви

Поразиха нефтохимически комплекс в Саудитска Арабия

Поразиха нефтохимически комплекс в Саудитска Арабия

„Атаката предизвика пожар в заводите на SABIC в Джубайл. Звуците от експлозиите бяха много силни“