24 Ноември, 2024

Гражданите на 7 страни от ЕС смятат за вероятно руско нахлуване в Украйна

Гражданите на 7 страни от ЕС смятат за вероятно руско нахлуване в Украйна

Мнозинството от европейците смятат, че Русия ще нахлуе в Украйна тази година, сочат резултатите от проучване на Европейския съвет по външни отношения(ECFR), цитирано от „Евронюз“.

В допитването са участвали над 5 500 души в седем държави, на които се пада две трети от населението на ЕС – така, според резултатите, жителите на Финландия, Франция, Германия, Италия, Полша, Румъния и Швеция са убедени, че Москва ще прояви агресия към Киев.

Те смятат също, че при такова развитие ЕС и НАТО трябва да окажат военна помощ на Украйна.

Финландия (44%) е леко отклонение, но на други места - 51% от респондентите във Франция и Италия, 52% в Германия, 55% в Швеция, 64% в Румъния и 73% от тези в Полша заявяват, че смятат, че руска инвазия в Украйна е вероятна през тази година.

Във Финландия 56% от анкетираните смятат, че ЕС би бил в състояние да се притече на помощ на Украйна, а 59% - че НАТО би го направил.

За другите държави данните са следните: 53% и 55% за Франция; 47% и 50% за Германия; 64% и 67% за Италия; 80% и 79% за Полша; 57% и 63% за Румъния; и 61% и 64% за Швеция.

Запитани на кого вярват най-много, че ще защити интересите на гражданите на ЕС, ако Русия нахлуе в Украйна, поне половината от анкетираните във всяка страна - като в Полша, Швеция, Италия и Румъния този процент надхвърля 60% - отговарят, че вярват на ЕС. В две държави, Швеция и Финландия, доверието в ЕС е дори по-голямо от това в НАТО.

Доверието във Вашингтон е значително по-ниско, като повече респонденти във всички страни, с изключение на Полша и Румъния, са заявили, че имат по-голямо доверие на Германия, отколкото на САЩ. Дори в Полша НАТО (75 %) и ЕС (67 %) се смятат за по-надеждни от САЩ.

Проучването показва също, че европейците са готови да приемат значителни, потенциално дългосрочни заплахи в резултат на защитата на Украйна, като евентуално пристигане на голям брой бежанци, по-високи разходи за енергия, икономическа принуда, кибератаки и заплаха от руски военни действия.

Респондентите в Полша, Румъния и Швеция са по-склонни да приемат, че оказването на помощ на Украйна "си заслужава риска" от всички тези възможни последици, като 53% от анкетираните в Полша заявяват, че подкрепата за Украйна си заслужава дори риска от евентуални военни действия, насочени срещу тяхната страна.

Гражданите на Франция и Германия са най-малко склонни да поемат което и да е от тези потенциални тежести - което предполага, че според тях евентуалните щети от това може да надхвърлят ползите, твърдят авторите на доклада.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства