Президентът Ричард Никсън и съпругата му Пат са били изложени на въздействието на "огромни дози" йонизиращо излъчване по време на пребиваването им в резиденцията на американския посланик в Москва през 1959 година, става ясно от документи, цитирани от The Guardian.
Никсън разбрал за това едва през 1976 година от служител на секретните служби. Джеймс Голдън разказал на Никсън, че излъчването е било произведено от атомна батерия, която руснаците използвали за захранването на подслушвателните устройства, скрити в сградата.
Документите са публикувани в рамките на серия статии за използването от СССР на различни видове излъчвания срещу САЩ. В частност, на облъчване в продължение на много години е било подложено посолството на САЩ.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Иран обмисля да налага глоби на кораби "нарушители" в Ормуз - в размер до 20% от стойността на товара им
Планът предвижда и забрана за всички плавателни съдове, принадлежащи на Съединените щати, Израел и "други враждебни държави"
Руски парашутист падна от 600 метра и загина по време на авиошоу край Москва
На летище "Ватулино" е имало демонстрационни скокове за отбелязване на Деня на руските Въздушно-десантни войски
Еврокомисарят по миграцията: ЕС не може да разчита на съседите си за граничен контрол
Докато граничният контрол зависи от добронамереността на една-единствена съседна държава, ЕС остава уязвим