30 Април, 2026

Гутериш: Цензурата в медиите е във възход

Гутериш: Цензурата в медиите е във възход

Антонио Гутериш


Свободата на печата е обект на атаки във всяко кътче на света, заяви днес ръководителят на ООН, като осъди посегателствата срещу журналисти и разпространението на дезинформация, предаде АФП.

В навечерието на Световния ден на свободата на печата в сряда Антонио Гутериш отправи призив към журналистите и медиите по света.

"Цялата ни свобода зависи от свободата на пресата", каза той във видеопослание, наричайки я "основа на демокрацията и справедливостта" и "жизненоважна за правата на човека".

"Но във всяко кътче на света свободата на пресата е обект на атаки", добави генералният секретар на ООН.

Гутериш не назова имена на затворени журналисти и не хвърли вината върху държавите, но други оратори изтъкнаха отделни случаи, като този на американския журналист Еван Гершкович, задържан в Русия по обвинения в шпионаж, които той отхвърля.

"Идвам от страна, Иран, където да си журналист е престъпление... (и) може да те вкарат в затвора, да те убият, да те измъчват", каза Масих Алинеджад, иранско-американски журналист, живеещ в изгнание.

По данни на "Репортери без граници" през 2022 г. при изпълнение на служебните си задължения са били убити 55 журналисти и четирима медийни работници.

"Истината е застрашена от дезинформация и реч на омразата, които се стремят да размият границите между фактите и измислицата, между науката и конспирацията", заяви Гутериш.

Журналистите, добави той, "са рутинно тормозени, сплашвани, задържани и в затворите".

Други оратори изразиха подобна загриженост, като ръководителят на ЮНЕСКО, която организира събитие в ООН в Ню Йорк по този повод на 3 май, също се изказа.

Одри Азуле заяви, че дигиталната епоха променя целия информационен пейзаж - което прави "професионалната, свободна и независима журналистика" по-необходима от всякога.

Тя заяви, че тормозът и сплашването на журналисти са неприемливи.

"Намираме се на нов кръстопът", каза тя. "Сегашният ни път ни отдалечава от информирани обществени дебати... път към все по-голяма поляризация."

Издателят на "Ню Йорк Таймс" А. Г. Сулцбергер обърна внимание на случая Гершкович, журналист от "Уолстрийт Джърнъл", който беше задържан в Русия в края на март.

Той "остава в руски арест по фиктивни обвинения и трябва да бъде освободен", заяви Сулцбергер.

Сулцбергер каза, че не само преките репресии застрашават журналистите и свободата на информацията.

"Когато свободната преса ерозира, ерозията на демокрацията почти винаги я следва".

Генералният секретар на Амнести Интернешънъл, Агнес Каламард, заяви, че цензурата е укрепила позициите си в световен мащаб.

"За съжаление, цензурата се е превърнала в позиция по подразбиране на много правителства по отношение на контрола върху знанието на техните общества", каза тя, цитирана от БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.