30 Април, 2026

Хашим Тачи пред Макрон: Косово иска мирно споразумение със Сърбия

Хашим Тачи пред Макрон: Косово иска мирно споразумение със Сърбия

Еманюел Макрон и Хашим Тачи

Президентът на Косово Хашим Тачи е казал на срещата си снощи в Париж с френския президент Еманюел Макрон, че Косово иска и е готово за мирно споразумение със Сърбия, съобщи БНР.

Двамата са обсъдили „преговорния процес между Сърбия и Косово и евроатлантическата перспектива за Косово и Западните Балкани“, съобщиха от кабинета на Тачи в Прищина.

„Имаме готовност да продължим диалога със Сърбия и да постигнем окончателно мирно споразумение, което ще доведе до взаимно признаване и членство в ООН“, казал Хашим Тачи. Според него това означава „пълна международна консолидация на Косово, която ще отвори вратите за чуждите инвестиции в страната“.

„Това означава развитие за Косово. Това означава повече просперитет, по-добър живот за всички граждани на Косово. Косово има само една цел - членство в ЕС и НАТО“, подчертал Хашим Тачи.

Президентът Макрон подкрепя трайният мир, развитието на Косово и региона, пише още в на съобщението, публикувано от кабинета на косовския държавен глава.

Днес се очакват срещи на френския президент с колегите му от Сърбия - Александър Вучич, и от Северна Македония - Стево Пендаровски.

  
Сподели:

Коментари (0)

Моджтаба Хаменей: САЩ са победени от Иран, претърпяха позорно поражение

Моджтаба Хаменей: САЩ са победени от Иран, претърпяха позорно поражение

Световните петролни пазари реагираха бурно, след като се появиха информации, че Съединените щати готвят нова серия военни удари срещу Иран

EK: На 9 май в ЕС празнуваме Европа, за Русия е пропагандна дата

EK: На 9 май в ЕС празнуваме Европа, за Русия е пропагандна дата

"Ако държавите от ЕС и онези, които очакват да се присъединят, искат да изразят подкрепа, мястото за това е Киев, а не Москва", обобщи говорителят

ЕС: Американските войски в Европа са в интерес и на Съединените щати

ЕС: Американските войски в Европа са в интерес и на Съединените щати

Реакцията от Европейския съюз е в отговор на заплахата на американския президент Доналд Тръмп да намали числеността на силите в Германия