17 Юни, 2026

Ходорковски: Руските олигарси могат да повлияят на Путин да спре войната

Ходорковски: Руските олигарси могат да повлияят на Путин да спре войната
Михаил Ходорковски

Руските олигарси могат да повлияят на президента Владимир Путин да спре братоубийствената война срещу Украйна. Това заяви руският предприемач и критик на Кремъл Михаил Ходорковски.

Олигархичното обкръжение на Владимир Путин със сигурност е разтревожено от наложените сурови санкции, смята Ходорковски. В интервю за германската обществена телевизия ZDF, цитирано от БНР, той даде пример с милиардера Михаил Фридман и Роман Абрамович.

„Но има един основен въпрос, който трябва да си изясним“, казва Ходорковски:

„Готови ли са да нарекат това, което се случва в Украйна, война? Готови ли са да нарекат днешната власт в Русия военни престъпници? Ако отговорът е да, тогава сме от същата страна на барикадата и все ще измислим, какво да направим. Ако отговорът е не, вървете при вашия Путин.“

Според Ходорковски има начин Путин да бъде спрян - чрез масираните икономически санкции, които наложи Западът.

„Но това не е достатъчно да събуди руското общество“, каза Ходорковски.

„Путин не успява да превземе Украйна. Там са изпратени сили, които иначе удържат протестите в Русия. Ако се вдигне вълната на недоволството, Путин ще трябва да върне тези сили обратно. А недоволство ще има заради тоталната изолация на Русия. Моят народ също носи вина за войната, защото позволи на властта да я започне“, каза той.

Михаил Ходорковски е бивш собственик на нефтения гигант ЮКОС и по това време най-богатият човек в Русия. След като се обръща срещу президента Владимир Путин е осъден, а след излежаването на десетгодишна присъда критикът на Кремъл живее в Лондон. През 2021 г. редица свързани с него организации в Русия бяха класифицирани като нежелани.
Сподели:
WSJ: Иран се връща към ядрени преговори, Вашингтон и Техеран се завръщат в изходна точка

WSJ: Иран се връща към ядрени преговори, Вашингтон и Техеран се завръщат в изходна точка

Техеран е научил, че може да преживее най-лошото, което Вашингтон може да му поднесе, но все още се нуждае от облекчаване на санкциите, за да предотврати икономическото бедствие

Тласък за мир в Украйна: Лидерите на Г-7 за новите санкции срещу Русия

Тласък за мир в Украйна: Лидерите на Г-7 за новите санкции срещу Русия

Тръмп беше заявил, че санкциите срещу Русия, които бяха частично облекчени поради войната между Иран и Израел за стабилизиране на цените на петрола, могат да бъдат възстановени, след като бъде обезпечен активният трафик на петролни танкери през Ормузкия проток

Украински изтребител Су-24М се разби в Хмелницка област, служители на реда иззеха черната кутия

Украински изтребител Су-24М се разби в Хмелницка област, служители на реда иззеха черната кутия

Бомбардировачът е изпълнявал конкретна бойна задача, засега няма подробности за причините за тежкия инцидент

Коментари (0)