30 Април, 2026

И бившият вицепремиер на РСМ Кочо Ангушев попадна в "черния списък" на САЩ

И бившият вицепремиер на РСМ Кочо Ангушев попадна в "черния списък" на САЩ

Кочо Ангушев, снимка: Wikipedia

И бившият вицепремиер на Северна Македония Кочо Ангушев попадна в "черния списък" на Държавният департамент  на САЩ и е със забрана да влиза  в САЩ поради участието си в корупция, с такава забрана са и съпругата му, и двете му деца, съобщават медиите в Северна Македония. 

Ангушев беше вицепремиер по икономическите въпроси в правителството на Зоран Заев в периода от 2017 до 2020 г. 

„Докато е бил вицепремиер, Ангушев злоупотребява със служебното си положение в полза на частните си бизнес интереси, подкопавайки общественото доверие в Северна Македония в  държавните институции и обществени процеси“, се казва в изявление на Държавния департамент.

В писмо, изпратено до медиите, Ангушев казва, че ще обжалва решението, защото няма основание за ограничаване на влизането му в САЩ.

„Четири години след моето самоинициативно оттегляне от правителството няма съдебен процес за нито един сегмент от работата ми, защото няма основание за такъв.  Давам работа на 1000 души в Северна Македония, а през периода на моя мандат фирмите ми отбелязват само спад и загуби, което се регистрира и в държавните финансови служби. Имам компании във Великобритания, Германия, Холандия и в САЩ,  плащам данъци в Съединените американски щати и съм партньор и сътрудник на важни икономически субекти и личности в САЩ”, казва Ангушев.

Заради корупция в "черния списък" на САЩ вече са бившият премиер на Северна Македония Никола Груевски и неговия първи братовчед и бивш шеф на Службата за сигурност и контраразузнаване Сашо Миялков, кметът на Струга Рамиз Мерко, бизнесменът Орце Камчеви неговата майка Радка Камчева, бизнесменът Сергей Самсоненко и съпругата му. 
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.