6 Декември, 2025

Идентифицираха основния фактор за оцеляването при COVID-19

Идентифицираха основния фактор за оцеляването при COVID-19

и

Учени от Испания и Канада са оценили ролята на три параметъра на кръвните тестове за оцеляването на пациенти с тежък COVID-19. Основното беше нивото на специфични антитела срещу протеина на коронавируса. Именно тези антитела се образуват по време на ваксинацията. Изследването е публикувано в Journal of Internal Medicine.

Доколко човек е защитен от коронавирусна инфекция може да се прецени по три показателя при кръвен тест: нивото на специфични антитела срещу определени антигени или части от вируса; общото количество антигени или антигенемията; и количеството вирусна РНК в кръвта. Досега не беше известно кой от тези показатели е ключов за определяне на степента на риск от смърт след заболяване.

Специфични антитела срещу протеина на шипа на SARS-CoV-2 блокират вирусната репликация; антигенемията е показател за общото количество чужди вещества, които тялото идентифицира като антигени; и количеството вирусна РНК може да се използва за оценка на текущия обем на вируса в тялото.

За изследването авторите са избрали резултатите от анализите на 92 възрастни пациенти, които от 16 март до 15 април 2020 г., по време на първата вълна на пандемията са били хоспитализирани.

Изследователите установяват, че само един от трите параметъра пряко корелира с висок риск от смърт- нисък отговор на антителата срещу S-протеина на вируса SARS-CoV-2. Другите два параметъра са свързани с първия. С други думи, хората с лош отговор на антитела са имали високи нива на вирусна РНК и разпръснати вирусни протеини в кръвта си./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

В разпореждането съдия Смит отбелязва, че „по-късно приетият и специфичен език на закона има предимство пред забраната за разкриване“

САЩ и Украйна  ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

САЩ и Украйна ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

„Очаква се още една среща днес“, заяви Олександър Бевз, съветник в офиса на украинския президент Володимир Зеленски, пред АФП след дни на интензивна дипломация по плана.

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Според Найджъл Фарадж президентът на САЩ прави всичко възможно, за да осигури справедливо мирно споразумение за Украйна, и го дразни подходът на Владимир Путин.