3 Февруари, 2026

Ирландският министър-председател: Удължаване на Брекзит може да има само с единодушие на 27-те страни на ЕС

Ирландският министър-председател: Удължаване на Брекзит може да има само с единодушие на 27-те страни на ЕС

Лио Варадкар

До момента правителството на Великобритания не е отправило искане за удължаване

Ирландският министър-председател Лио Варадкар заяви, че лидерите на всички останали 27 държави от Европейския съюз трябва да се съгласят единодушно да дадат на Великобритания отсрочка за излизането й от общността, предадоха ДПА и БТА.

"До момента правителството на Великобритания не е отправило искане за удължаване... Ако това се случи, председателят (на Европейския съвет Доналд) Туск ще се консултира с държавните и правителствените ръководители на всички 27 страни за това дали да дадем такова. Удължаване може да бъде дадено само с единодушие", написа Варадкар в Туитър.

Британският парламент гласува днес за отлагане на одобряването на споразумението за Брекзит, докато не бъде прието законодателство за неговото прилагане. Това може да принуди Великобритания да поиска удължаване на сегашния краен срок за излизането й от ЕС, който е 31 октомври, съгласно законодателство, прието неотдавна от парламента.

Същевременно британският в. "Гардиън" написа, че ЕС ще даде отсрочка на Брекзит, ако Борис Джонсън прати писмо, предаде Ройтерс.
Сподели:

Коментари (0)

Кристалина Георгиева:  Глобалният растеж се запазва забележително добре на фона на огромните промени

Кристалина Георгиева: Глобалният растеж се запазва забележително добре на фона на огромните промени

"Но тази глобална устойчивост ще продължи да бъде подлагана на изпитания в следващите месеци и години", заяви тя

Невзоров: Путин се споменава „само“ около 900 пъти във файлове „Епстийн“

Невзоров: Путин се споменава „само“ около 900 пъти във файлове „Епстийн“

"Дори повърхностно гмуркане в тях доказа, че това вагинално-финансово блато е бездънно, безмерно и абсолютно интернационално. В него потъват всички... ", казва журналистът

Зеленски:  Реалистично е да се постигне достоен и траен мир

Зеленски: Реалистично е да се постигне достоен и траен мир

Изявлението дойде, след като президентът се срещна с украинския преговарящ екип преди поредния кръг от преговори за прекратяване на войната, който ще се проведе в Абу Даби