14 Май, 2026

Искра Баева: Китай не иска да влезе в обувките на САЩ

Искра Баева: Китай не иска да влезе в обувките на САЩ

Пред БНР професор Искра Баева от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ коментира, че испанският грип след Първата световна война, който взема не по-малко жертви от конфликта, но това не променя света и не е оставило ярък спомен в съзнанието на европейците.

„Отнасям се скептично към прогнозите, че настоящата пандемия ще промени света и още повече, ако го промени, то едва ли ще бъде към по-добро, както казва и френският външен министър“, заяви проф. Баева в интервю за предаването „Събота 150“.

Според нея САЩ все още искат да играят водеща роля в света, но затваряйки се в себе си: „Тръмп не се е отказал от водещата роля, но не иска да положи усилия в това отношение и за поддържане на световния ред, включително в хуманитарна посока. Резултатът е, че САЩ губят водещата роля. А Китай не иска да влезе в обувките на САЩ, а предпочита да изгражда собствената си позиция без да се ангажира силно с хуманитарни, икономически и финансови мероприятия“.

„Живеем в свят, който все още няма ясно оформена система на международни отношения, в която всяка от тези държави да има своето ясно място така, както беше по време на студената война“, коментира проф. Искра Баева.

Един парадокс се очертава, вече безспорно, в глобален план във връзка с пандемията от Covid-19. Отделните държави инстинктивно се затвориха и се опитаха, повечето продължават да се опитват, да се оправят сами в кризата. 
В същото време няма как да не констатират - заради това, че коронавирусът не признава граници - че всички са свързани, независимо дали им харесва или не.

И възниква въпросът - какъв ще е светът от тук нататък? Повратна точка ли ще се окаже тази пандемия?

Френският външен министър Жан-Ив льо Дриан заяви пред вестник „Монд“: „Страхувам се, че светът впоследствие ще е до голяма степен същият - даже още по-лош“.

Сподели:

Коментари (0)

 The Wall Street Journal: САЩ сериозно обсъждат спасението на путинския режим

The Wall Street Journal: САЩ сериозно обсъждат спасението на путинския режим

В статията се казва, че в западните политически и военни среди съществуват групи, които смятат за необходимо натискът върху Кремъл да продължи, докато Русия не плати висока цена за войната

Полша: Няма НАТО без САЩ

Полша: Няма НАТО без САЩ

Според полския президент „единството, отговорността и трансатлантическата солидарност остават днес най-важните условия за ефективно възпиране и поддържане на сигурността на целия регион“.

СДСМ: ВМРО сте пробългарска партия,  половината сте с български паспорти

СДСМ: ВМРО сте пробългарска партия, половината сте с български паспорти

"Вие не защитавате македонската идентичност. Вие я използвате, за да блокирате Европа и да защитите вашата престъпна империя“, пише в партийната позиция.