5 Декември, 2025

"Ислямска държава" е поела отговорността за атентата във Виена

"Ислямска държава" е поела отговорността за атентата във Виена

Американската организация "SITE Intelligence group", която следи за дейността на терористите в Интернет, твърди, че джихадистите са нарекли стрелбата във Виена "отмъщение за участието на Австрия в американската коалиция срещу терористичната група" Ислямска държава ".
 
"Джихадистите заявиха, че нападението във Виена е част от отплатата за участието на Австрия в ръководената от САЩ коалиция", заяви в понеделник групата за разузнаване на SITE в Туитър.
 
Припомняме, че в центъра на австрийската столица в понеделник вечерта имаше стрелба на шест места, включително близо до синагогата. Двама души са убити, като единият загина на място, а другият – от раните си в болницата, 14 са ранени, включително един полицай. Един от стрелците е убит от полицията. Според полицията, няколко добре въоръжени мъже са започнали стрелбата.
 
Ранените се лекуват в общо шест болници, обясни медицинският директор на Виенската здравна асоциация Майкъл Биндер. Състоянието на шестима от тях е тежко. Властите официално обявиха, че е имало 6 атаки на хора със снайпери. 
 
Вътрешният министър Карл Нехамър и австрийският канцлер Себастиан Курц нарекоха виенската атака терористична атака. Препоръчва се на населението да избягва обществени места и транспорт, както и да не разпространява снимки и видеоклипове от работата на специалните служби. Мащабна силова специална операция за издирване и залавяне на престъпници продължава в града няколко часа.
 
Сподели:

Коментари (0)

Бундестагът прие закона, който връща наборната военна служба в Германия

Бундестагът прие закона, който връща наборната военна служба в Германия

Ако обаче не бъде достигната необходимата бройка военни, ще има внасяне на нов законопроект в Бундестага за преминаване към задължителна военна служба

 El Pais: Някои европейски лидери намекват, че Украйна трябва да приеме "по-малкото зло"...

El Pais: Някои европейски лидери намекват, че Украйна трябва да приеме "по-малкото зло"...

Вече се прокрадват някои нюанси в позицията им за края на войната и те са свързани с възможността да бъдат направени териториални отстъпки в полза на Русия, които Киев не приема

Германия за нов стратегически документ на Тръмп: Не се нуждаем от външни съвети

Германия за нов стратегически документ на Тръмп: Не се нуждаем от външни съвети

Изказването на външния министър Йохан Вадефул дойде след като администрацията на американския президент Доналд Тръмп публикува нов стратегически документ, в който остро критикува своите съюзници в Европа