7 Декември, 2025

Истанбул забранява консумацията на алкохол на обществени места

Истанбул забранява консумацията на алкохол на обществени места


Губернаторът на Истанбул - длъжностно лице, назначено от президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган - въведе забрана за консумация на алкохол на обществени места като паркове, плажове и места за пикник, съобщи "Сабах".

Решението е взето, за да се защити природната среда и да се предотврати "възникването на негативни ситуации", заявява управителят Давут Гюл. На тези, които не спазват забраната, може да бъде наложена глоба в размер на 617 турски лири.

Представителят на централните власти в провинция Истанбул не е предоставил правно основание за решението. В Турция няма закон, който изрично да забранява консумацията на алкохол на обществени места. Единствената приложима разпоредба е чл. 35 от Закона за нарушенията, който предвижда глоби за "лица, които нарушават спокойствието на другите под въздействието на алкохол".

Това решение е последната от поредицата мерки, предприети от правителството за ограничаване на консумацията на алкохол в Турция.

През последните 10 години съществуваше забрана за продажба на алкохолни напитки в магазините за алкохол след 22:00 часа. По-рано тази година правителството увеличи минималната санкция за нарушаване на тази разпоредба на 215 000 лири, а максималната санкция - на 1 милион лири (8 500-34 000 евро).

През последните години акцизите върху алкохолните напитки също бяха значително повишени. Над 60% от цената на дребно на високоалкохолните напитки като водка и джин се състои от данъци; за бирата те са приблизително 55%.

Рекламирането на алкохолни напитки по витрините на магазините също е незаконно в Турция, припомня БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.