22 Февруари, 2026

ISW: Прехвърлят бивши "вагнеровци" от Африканския корпус в Белгородска област

ISW: Прехвърлят бивши "вагнеровци" от Африканския корпус в Белгородска област

Руското военно командване се готви да премести бивши бойци от ЧВК "Вагнер“, служили в Африканския корпус, в Белгородска област. Това се казва в доклад на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW), предава РБК-Украйна, цитирана от "Фокус".

Докладът цитира вътрешен източник, според когото генерал-лейтенант Андрей Аверянов Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Русия не е спазил сроковете на Кремъл за създаване на "Африкански корпус“ под шапката на Министерството на отбраната в Москва.

Поради тази причина източникът съобщава, че руските власти се готвят да предислоцират части на Африканския корпус от Черния континент в Белгородска област, която често попада под атаки на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ).

"Настоящите усилия на "Вагнер“ за набиране на персонал за нейните дейности в Африка всъщност са предназначени за наемане с цел разполагане в Белгородска област. Войници на руския Африкански корпус пристигнаха в Нигер на 12 април и все още не е известно дали групата ще напълно да прекрати дейността си там а или само някои части на корпуса ще бъдат предислоцирани в руско-украинската гранична зона“, се казва в доклада на ISW.

Отбелязва се, че Аверянов преди това е участвал в руска делегация, която се е срещала с официални лица в Буркина Фасо, Нигер и Мали, и изглежда е участвал активно в усилията на руското правителство да поеме ръководството на "Вагнер“.

"Аверянов по-специално е командир на поделение 29155 на ГРУ. То е отговорно за опита за убийството на Сергей Скрипал в Обединеното кралство през 2018 година. Съвместно разследване на 60 Minutes, Der Spiegel и The Insider наскоро установи, че той е замесен в несмъртоносни атаки с използване на насочена енергия или акустични оръжия срещу американския правителствен персонал в САЩ и в чужбина", се казва още в доклада на ISW.

Сподели:

Коментари (0)

Унгария изнудва ЕС! Ще блокира заема за Украйна, ако не потече руски петрол

Унгария изнудва ЕС! Ще блокира заема за Украйна, ако не потече руски петрол

Виктор Орбан отдавна твърди, че руските изкопаеми горива са незаменими за икономиката на страната и че преминаването към енергия от други източници би довело до незабавен икономически срив

Тръмп не се спира: Ще повиша митата от 10% на 15% за всички държави

Тръмп не се спира: Ще повиша митата от 10% на 15% за всички държави

„Да направим Америка отново велика“, още „по-величествен от всякога“, завършва той

Борис Джонсън: Западът трябва незабавно да изпрати сухопътни войски в Украйна

Борис Джонсън: Западът трябва незабавно да изпрати сухопътни войски в Украйна

„Ако планираме да разположим войски на място след войната, след като Путин се съгласи на примирие, защо да не го направим сега? ", пита той