Сръбският вицепремиер и министър на външните работи се срещна с българския посланик в Сърбия Петко Дойков
Сръбският вицепремиер и министър на външните работи Ивица Дачич заяви, че страната му гарантира правата на българите, предаде кореспондентът на БГНЕС от Белград.
По време на среща с българския посланик в Сърбия Петко Дойков Дачич заяви, че "Сърбия гарантира правата на всички национални малцинства в Сърбия, включително и тези на българите". Сръбският министър подчерта, че за властите в Белград добросъседските отношения с България са от голямо значение".
Дачич и Дойков заявиха, че "двете страни успешно си сътрудничат в много области и по-специално в енергетиката". Двамата обърнаха специално внимание на сътрудничеството в областта на енергетиката и предстоящото откриване на интерконектора България-Сърбия".
Само преди два месеца Дачич обвини България в отказ да "признае съществуването на сръбско национално малцинство" у нас. Дачич, който е сочен за най-близкия политик до сръбския президент Александър Вучич се разгневи и от факта, че "България не признава националните малцинства".
"България не признава националните малцинства, но пък за сметка на това, толкова много протестира за лошото положение на българите в Сърбия. А това вече наистина е... Но, когато ние им говорим за сърбите в България, тогава те отговарят: няма сърби в България. А това означава ние да кажем няма българи в Сърбия. Тогава няма проблеми и с българско национално малцинство", каза тогава Дачич, който бе дясна ръка на бившия сръбски диктатор Слободан Милошевич и негов официален говорител.
В началото на месец януари 2020 година пред държавната телевизия Дачич, по време на коментар на отношенията с Черна гора, изведнъж с огромна агресия заяви следното: "За какви вътрешни работи днес се говори в Европейския съюз. Там имате едни българи, които в Сърбия са само 0.26 на сто от населението ни. Толкова са българите в Сърбия. Но, България на всяка среща на Европейския съвет поставя въпроса за правата на българското национално малцинство?"
БГНЕС припомня, че само за няколко десетилетия българското малцинство в Западните покрайнини буквално бе унищожено. От над 120 000 души преди, в момента то наброява около 20 000, и живее в пълна мизерия.
Още от Свят
Във Великобритания предлагат да разпространят ядрения „чадър“ над Украйна и партньори извън НАТО
В замяна на разширяването на отбранителните ангажименти страната ще се стреми да получи достъп до Единния пазар на ЕС за търговия със стоки.
WSJ: Отхвърлената от Израел фаза от мирния план за Газа е неочакван удар за Тръмп
Израелският президент Бенямин Нетаняху, който е подложен на натиск от администрацията на Доналд Тръмп да се съгласи със сделката по разоръжаване на Хамас, също е изправен пред трудни избори през есента, а неговите крайнодесни коалиционни партньори остро възразиха срещу условията на споразумението
Турското НС обсъжда бъдещето на бойците от Кюрдската работническа партия
Текстът, който може да бъде приет още на 10 август, предвижда връщане към цивилния живот на част от бойците на ПКК, които се откажат от оръжията, но не допуска обща амнистия