27 Април, 2026

Издирват 15 безследно изчезнали при срутване на ледник в италианските Алпи

Издирват 15 безследно изчезнали при срутване на ледник в италианските Алпи

При срутване на ледника Мармолада в италианските Алпи са спасени 18 туристи, загинали са 6, 10 са ранени, издирват се 15 души.  Нещастието се е случило на 3,200 метра височина. С настъпването на нощта спасителните действия бяха прекратени. 

Големият леден къс смесен със скални отломъци се е откъснал близо до върха Пунта Рока, където минава обичайния маршрут към него, по който са се изкачвали групи от туристи -  сред тях  и чужденци.

Очевидци от хижа разказват за силен шум типичен при свлачища и маса движеща се с висока скорост, която според експерти е била към 300 км/ч.  Спасителни алпийски екипи и хеликоптери веднага са влезли в действие, като работата им е била затруднена от нестабилността на терена поради високите температури и от възможни нови срутвания. През тези  дни там са регистрирани над плюс 10 градуса по Целзий - необичайно за тези високопланински места.


Най-малко шестима души загинаха след срутване на ледник в Италианските Алпи
Големият италиански алпинист Райнхолд Меснер каза, че срутванията от ледниците се дължат на затоплянето, но добрият планинар не ходи по такива места през този период. Прокуратурата на Тренто започна разследване за отговорност при  злополука  срещу неизвестни лица. Премиерът Марио Драги, министри и политици изразиха съболезнования за жертвите.
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Украйна ще е участник в срещата на върха на НАТО в Турция

Зеленски: Украйна ще е участник в срещата на върха на НАТО в Турция

По време на изказване на съвместна пресконференция с молдовския президент Мая Санду на 26 април в Киев, украинският президент заяви, че подробностите около участието все още се уточняват

Стуб: Европейците трябва да разберат, че се нуждаят от Украйна повече, отколкото тя от нас

Стуб: Европейците трябва да разберат, че се нуждаят от Украйна повече, отколкото тя от нас

„Вярвам, че най-надеждната гаранция за сигурност, която Украйна има в момента, са нейните 800 000 добре въоръжени войници и способността да води съвременна война, както никоя друга държава-членка на НАТО“, отбеляза финландският президент

Голямата игра с Ормуз: Как Вашингтон превърна Иран в капан за амбициите на Си Дзинпин

Голямата игра с Ормуз: Как Вашингтон превърна Иран в капан за амбициите на Си Дзинпин

Операция „Епична ярост“ разкрива безсилието на Пекин и енергийната зависимост на Китай от статуквото, което САЩ методично разрушават