30 Април, 2026

Камала Харис призова за забрана на т.нар. "нападателно оръжия"

Камала Харис призова за забрана на т.нар. "нападателно оръжия"

Камала Харис

То е създадено с една специфична цел: да убие много хора бързо

Американският вицепрезидент Камала Харис призова за забрана на свободната продажба на т.нар. нападателни оръжия (assault weapons – б.р.) в Съединените щати.

"Няма нужда да се чудим какво е решението на проблема. Знаем какво е решението – това е забрана на нападателните оръжия…Знаете ли какво е нападателно оръжие? То е създадено с една специфична цел: да убие много хора бързо. Такъв вид оръжие няма място в гражданското общество", заяви Харис.

Апелът на американския вицепрезидент Камала Харис за забрана на свободната продажба на оръжие идва дни след една от най-кървавите атака с такова оръжие - тази в училището в градчето Увалде в щата Тексас. Там 18-годишен ученик застреля 19 деца и двама възрастни. Той е разполагал с поне две полуавтоматични пушки AR-15, като поне едната от тях е купена наскоро за рождения му ден.

Полицията в Тексас призна, че е допуснала грешки, униформените са забавили реакцията си, докато деца звънели на 911 и молели за помощ. Чакането за специален отряд продължило над 40 минути.

На фона на тази трагедия Националната оръжейна асоциация в САЩ проведе годишния си симпозиум в Тексас заедно с голямо оръжейно изложение.

Президентът на Съединените щати Джо Байдън ще посети Увалде днес, за да засвидетелства съпричастност за убитите 19 деца и двама учители в начално училище в малкия град в щата Тексас./БНР
Сподели:

Коментари (0)

Доналд Тръмп вероятно е сред номинираните за Нобеловата награда за мир

Доналд Тръмп вероятно е сред номинираните за Нобеловата награда за мир

От номинираните тази година 208 са физически лица и 79 са организации, каза Кристиан Берг Харпвикен, добавяйки, че има много нови номинирани в сравнение с миналата година

Зеленски: Ако Джей Ди Ванс се гордее, че не ни помага, това значи, че помага на Русия

Зеленски: Ако Джей Ди Ванс се гордее, че не ни помага, това значи, че помага на Русия

„Това е едно от нещата, с които най-много се гордея... казахме на Европа, че ако иска да купува оръжия, може, но САЩ вече не купуват оръжия и не ги изпращат на Украйна“, заяви Ванс през април

Моджтаба Хаменей: САЩ са победени от Иран, претърпяха позорно поражение

Моджтаба Хаменей: САЩ са победени от Иран, претърпяха позорно поражение

Световните петролни пазари реагираха бурно, след като се появиха информации, че Съединените щати готвят нова серия военни удари срещу Иран