Кап. Васил Данов: Решението на Международния съд за арести на Нетаняху и лидери на Хамас е необосновано
Международният наказателен съд се простреля в крака с решението си да издаде заповеди за арест на лидера на Хамас Яхия Синуар и на израелския премиер Бенямин Нетаняху по обвинения във военни престъпления и престъпления срещу човечеството заради атаките срещу Израел на 7 октомври и последвалата война в Газа, каза пред Euronews Bulgaria капитан Васил Данов, съосновател и член на Атлантическия съвет в България.
Това е едно необмислено, необосновано и трудно защитимо от правна и политическа гледна точка решение. Няма как една терористична организация като Хамас, отговорна за най-страшното клане на евреи след Холокоста, да бъде приравнена с едно правителство, което все пак е избрано с редовни избори в демократична страна като Израел.
Според кап. Васил Данов изравняването на Хамас с правителството на Израел дава на организацията основания да претендира за равнопоставеност, на каквато тя не би трябвало да разчита. Това решение ще попречи за разрешаването на конфликта, категоричен беше той.
С Иран, като във всеки деспотичен режим, който прилича на черна кутия, е изключително трудно до нас да достигне обективна информация по отношение на катастрофата, про която загина президентът Ебрахим Раиси посочи още Васил Данов.
Още от Свят
Еврокомисар: Трябва да се откажем от скъпите елитни ракети, за да имаме повече оръжия
Еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс също така призова Европа да отвори запасите си, за да даде на Украйна всички оръжия, от които тя се нуждае
Унгарското НС спря започнатото от Орбан оттегляне от Международния наказателен съд
Мадяр внесе законопроекта на 25 май и го прокара през законодателната власт по бърза процедура. Президентът Тамаш Сульок, който е съюзник на Орбан, трябва да го подпише.
The Economist: Зеленски трябва да се подготви за безкрайна война
Украйна остава в такова състояние, където резултатът ще се определя не само от резултатите на фронта, но и от това колко дълго страната може да издържи на агресията