В южната част на Казахстан в хода на масови пререкания и сбивания загинаха осем души, а десетки са ранени, пише руският вестник „Взгляд“, цитиран от Агенция "Фокус".
Правоохранителните ограни не изключват, че сблъсъците са започнали на етническа основа. Представители на мюсюлмани от китайски произход от малцинството дунган бяха обект на атаки. Властите са сигурни, че действия на провокатори и очевидци, които „са снимали случващото се на видео“, са довели до трагедията. Казахстански експерти имат различни версии за случилото се.
Масови побоища, подпалване на коли и къщи в южната Жамбилска област на Казахстан доведоха до смъртта на осем души.
Предполага се, че всичко е започнало, след като полицията преследва автомобил, който не е спрял по тяхно нареждане. Шофьорът се опитал да избяга от преследването и се опита да се скрие в двора на къщата си в село Сортове. На помощ на мъжа дошли роднини, които хвърляли камъни по полицията. Според една от версиите, те са представители на малцинството дунган.
Едновременно с това в социалните мрежи се появиха многобройни съобщения за междуетнически конфликт. В съседното село Масанчи и други населени места пристигат около 300 души. Започва масово сбиване. След което конфликтът избухва и в селата Аухати и Булан батир.
Според информация на председателя на асоциацията на дунган в Казахстан Хусей Дауров, пристигналите в Масанчи подпалили повече от десет къщи, започнали да бият и стрелят по хора, докато жителите на селото останали да чакат помощ от полицията, която пристигнала на другия ден сутринта.
По предварителни данни на вътрешният министър Ерлан Тургумбаев в сбиването не са участвали 300, а около 70 „агресивно настроени“ жители. В резултат на сбиванията са загинали осем души, а 40 са пострадали. Изгорели са над 30 къщи, 15 магазина и десетки коли. Около 50 души са задържани. Съобщава се, че броят на жертвите може да се увеличи и „има много ранени, болниците са препълнени“. По-голяма част от жертвите са от селата Масанчи и Булан батир.
Тургумбаев е убеден, че към ескалацията на конфликта и увеличаването на броя на участниците в сбиванията са довели действията на провокатори и очевидци, които „снимали случващото се“ и „призовавали гражданите към незаконни действия“, нападали полицията, хвърляли по тях камъни и си стреляли.
Вече започна разследване по обвинения в организиране и участие в безредици и убийства. Сега периметърът около засегнатите места е отцепен.
Президентът на Казахстан Касим-Джомарт Токаев е убеден, че провокаторите са се възползвали от конфликта между местните жители. В своя профил в социалната мрежа „Туитър“ той съобщи, че масовото сбиване е станало заради „хулигански подбуждания“. По негово нареждане премиерът на Казахстан Аскар Мамин създаде правителствена комисия за справяне с последиците от инцидента.
Според Марат Шибутов, член на Обществения съвет на Алмати, в региона съществуват социални противоречия. Представителите на дунган са по-богати от другите народности. Той е уверен, че тази ситуацията е била изкуствено „раздута“. Той отбелязва, че когато няма надежда за разрешаване на конфликта по правилния начин, тогава решението се взима по неправилния начин. Веднага започват съобщения в социалните мрежи, народът лесно се развълнува, започват боеве.
От своя страна ръководителят на казахастаната аналитична служба Real Politik Талгат Мамъраймов не изключва няколко версии на случилото се. Конфликтът може да бъде както битов, така и провокиран от някои сили. Той смята, че най-вероятната причина разногласията на етническа основа. Подобни конфликти „са реален фактор да включването на казахите в мащабни конфликти“.
В жестоката вендета са замесени мюсюлмани от китайски произход
Фактор Фактор
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“