9 Април, 2026

Катимерини: Северна Македония иска църковна автокефалия от Вселенския патриарх

Катимерини: Северна Македония иска църковна автокефалия от Вселенския патриарх

Стево Пендаровски


Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски отправи апел към световното седалище на православието в Истанбул да признае независимостта на православната църква на страната му, съобщи гръцката държавна агенция АНА-МПА, цитирана от БГНЕС.

„Обръщам се към Вас от името на голяма част от моите съграждани, които се идентифицират като православни християни и чието единствено желание и нужда е за помирение и съредоточаване върху общото бъдеще с близките до тях, съжителството и истинската свобода“, пише Пендаровски на Вартоломей в писмо, цитирано от „Катимерини“.

„Позволете ми да помоля Ваше Светейшество да оцени призива на нашия народ и нашата църква да изполват Вашите правомощия и накрая нашите граждани с православна християнска вяра да получат възможността да бъдат равни с останалите православни християни по целия свят“, добави той.

Пендаровски пише, че Вселенската патриаршия „е пример за това как човек може да остане последователен в своите ценности, но в същото време да се изправя динамично пред текущите предизвикателства“.

Православната църква в Северна Македония едностранно обяви своята църковна независимост от Сърбия през 1967 г., но сръбската църква блокира признаването й.

Вселенската патриаршия разглежда искане за признаване на отцепилата се църква от май 2018 г., пише „Катимерини“.

През октомври 2018 г. патриаршията предостави автокефалност на Украинската православна църква. През януари 2019 г. тя предостави указ за независимост на главата на Православната църква на Украйна. Този ход беше широко осъден от Руската православна църква, която оттогава прекъсна връзките си с Вселенската патриаршия.

Българската православна църква /БПЦ/ ще бъде наша църква-майка - на МПЦ-Охридска архиепископия, ако признае нашата автокефалност. Това каза по-рано македонският митрополит Тимотей. През януари той заяви, че има известна симпатия от страна на Гръцката православна църква и от страна на Вселенската патриаршия по отношение на въпроса за автокефалността на МПЦ-ОА. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.