Казахстан продължава да се дистанцира от съвместни проекти с Русия, съобщава "Комерсант".
По информация на изданието, казахстанските власти са замразили проект за осигуряване на киберсигурност на страната за 2.4 милиарда рубли.
Работата по проекта е започнала през 2019 година. Договорът е за шест години, а изпълнител е компания, собственост на руската "Сбербанк", която е обект на санкции от ЕС и САЩ.
В страната работят и западни компании по информационна сигурност, така че отказът от руския партньор няма да се первърне хв проблем за местните компании.
Казахстан ограничава сътрудничеството си със "Сбербанк" и нейните дъщерни структури от началото на войната на Русия срещу Украйна. През април тази година страната се отказа от партньорството в сферата на цифровизация на държавния сектор, а пред август "Сбербанк" продаде дъщерната си банка на казахския холдинг "Байтерек".
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Кремъл потвърди: Известен руски бизнесмен е пътувал до Киев за тайни преговори за мир
Ушаков обаче отказа да разкрие името на бизнесмена, който е посетил Украйна. Ввъзможно олигархът Роман Абрамович да се е срещал с Зеленски.
Байдън насмете Тръмп: Това е най-корумпираният президент в историята
Той също така обвини президента на САЩ, че е създал таен фонд от 1,8 милиарда долара за участниците в щурма на Капитолия, както и в манипулации при търговията с криптовалути.
Част от самолетите-цистерни от ВВС на САЩ напуснаха столичното летище "Васил Левски"
На територията на страната е разрешено пребиваването на до 500 души обслужващ персонал