21 Август, 2026

Киев все още не говори конкретно за контраофанзива

Киев все още не говори конкретно за контраофанзива

Украинският президент Володимир Зеленски приветства героизма на своята армия, докато в Южна Украйна се водят интензивни боеве


Киев обяви, че неговите сили са готови за контранастъпление, за да си върнат територии в източната и южната част на страната, но добави, че не трябва да се очаква официално съобщение.

По-рано руският президент Владимир Путин заяви, че украинската контраофанзива е "започнала", но се е провалила. Руската армия съобщи за интензивни боеве в Южна Украйна.

Според Киев се извършват "активни бойни операции" близо до град Бахмут на изток, и се водят "позиционни боеве" на юг, където руските войски са в отбрана.

Украинските сили са постигнали нови успехи в района на Бахмут и в Западен Донецк, съобщи Институтът за изследване на войната (ISW) в Туитър.

Базираният във Вашингтон мозъчен тръст заяви, че украинските сили продължават контраофанзивни операции в поне четири района на фронта.

Руското информационно пространство обаче преждевременно съобщи, че украинската контраофанзива вече се е провалила, като посочи щетите във военна техника от страна на Киев.

"Някои видни руски ултранационалисти твърдят, че повредената или унищожена техника, предоставена от Запада, показва, че украинските сили не са успели да започнат широкомащабно контранастъпление", пише ISW.

Други руски националисти вече приветстват руските сили, които "изпълняват само основни отбранителни операции, които не би трябвало да са толкова необичайни, че да заслужават широка похвала".

Украински официални лица заявиха, че са очаквали загуби на техника по време на контраофанзивни операции, като добавиха, че руската страна преувеличава съобщените загуби с цел информационен ефект, според ISW.

Руският диктатор Владимир Путин също призна, че украинската контраофанзива е започнала, като заяви, че украинските сили все още имат офанзивен потенциал. Това признание бележи отклонение от омаловажаването на контраофанзивата.

Промяната би се вписала в новата информационна политика на Кремъл, която се фокусира върху руското унищожаване на украинската техника, вместо да омаловажава операциите, пише мозъчният тръст, цитиран от БГНЕС
Сподели:
Украйна санкционира руския детски сериал „Маша и Мечокът“

Украйна санкционира руския детски сериал „Маша и Мечокът“

Сериалът е критикуван от Украйна и нейни съюзници, сред които Великобритания и Естония, заради твърдения, че представя Русия в положителна светлина и служи като инструмент на руската „мека сила“

Украинските сили възпламениха ключова рафинерия и военно летище Перм в Русия

Украинските сили възпламениха ключова рафинерия и военно летище Перм в Русия

Местни медии и Телеграм канали публикуваха кадри, показващи огромен стълб дим. OSINT анализатори съобщават, че рафинерията „Лукойл-Пермнефтеоргсинтез“ (PNOS) е била поразена..

САЩ поиска от партньорите икономически натиск върху Иран: Или сте с нас, или сте срещу нас

САЩ поиска от партньорите икономически натиск върху Иран: Или сте с нас, или сте срещу нас

Доналд Тръмп обяви "икономически десант на Нормандия" спрямо Иран, а американският министър на финансите Скот Бесент обеща да разкрие подробности за мерките

Коментари (0)