1 Юли, 2026

Ключов втори тур на президентските избори в Молдова

Ключов втори тур на президентските избори в Молдова

Две седмици след малката победа на „да“ на референдума за ЕС молдовците ще гласуват, за да изберат своя президент и да потвърдят или отрекат европейската си съдба на избори, застрашени от риска от руска намеса.

Досегашният държавен глава Мая Санду, пламенна 52-годишна прозападно настроена жена, която обърна гръб на Москва след нахлуването в съседна Украйна, се изправя срещу Александър Стояногло, бивш прокурор, подкрепян от проруските социалисти.

Без да се наемат да прогнозират цифрите този път, всички анализатори предвиждат ожесточена битка, предаде АФП.

Както и по време на парламентарните избори в Грузия, друга бивша съветска република, има опасения за руска намеса на изборите въпреки категоричните опровержения от страна на Кремъл.

анду излезе доста напред на 20 октомври с 42,5% от гласовете, но 57-годишният ѝ съперник, който взе почти 26%, може да разчита на подкрепата на няколко по-малки кандидати.

Избирателните секции отварят в 07:00 ч. местно време и затварят в 21:00 ч., като първите частични резултати се очакват час по-късно. | БГНЕС
Сподели:
The New York Times: Загубите сред руските и украинските военни надхвърлиха 2 милиона души

The New York Times: Загубите сред руските и украинските военни надхвърлиха 2 милиона души

В изследването се посочва, че Русия е понесла по-тежките загуби. От февруари 2022 г., когато започна пълномащабното нахлуване в Украйна, убити или ранени са около 1,4 милиона руски военнослужещи

Леон Панета: Украйна започва да побеждава, а Путин не знае какво да прави

Леон Панета: Украйна започва да побеждава, а Путин не знае какво да прави

Бившият ръководител на Пентагона подчертава, че най-важната помощ от страна на САЩ е продължаването на доставките на оръжие за Украйна

САЩ отказаха да подновят търговското споразумение с Канада и Мексико, искат да бъде "подобрено"

САЩ отказаха да подновят търговското споразумение с Канада и Мексико, искат да бъде "подобрено"

„Съединените щати ще продължат да работят съвместно с Мексико и Канада за преодоляване на недостатъците"

Коментари (0)