"Антиутопията на Джордж Оруел "1984" се превръща в реалност в Синцзян, където китайските власти държат в лагери над 1 милион представители на мюсюлманското малцинство уйгури, заяви държавният секретар на САЩ Майк Помпео, цитиран от Ройтерс и Франс прес.
Помпео обвини Китайската комунистическа партия, че е задържала и малтретира над 1 милион уйгури. "Романът на Джордж Оруел "1984" се превръща в реалност там", подчерта той в реч на среща на християнска организация в Нашвил, щата Тенеси.Държавният секретар на САЩ призова Националната баскетболна асоциация (НБА) "да признае това".
В петък миналата седмица избухна криза между Китай и НБА, след като главният мениджър на баскетболния отбор "Хюстън Рокетс" Дарил Мори изрази в Тwitter подкрепа за продемократичните протести в Хонконг.
Впоследствие Мори изтри своя туит, но той бе определен от китайски медии като поредния пример за западната намеса във вътрешните работи на страната. Самата НБА първоначално каза, че е "дълбоко разочарована от неуместните изказвания" на главния мениджър на "Хюстън Рокетс", но след като бе подложена на критики от американски конгресмени, отказа да се извини и заяви, че продължава да подкрепя "свободата на словото".
Китай е един от най-големите пазари за НБА, оценяван на над 4 милиарда долара годишно.
"Всичко това започна с един туит. Мисля, че Китайската комунистическа партия може да понесе един изолиран туит", каза по-късно Помпео в Нашвил в интервю за местна телевизия.
Държавният секретар подчерта, че китайските компании в САЩ са свободни да критикуват американските политически решения. "Американските компании би трябвало да поискат да им бъдат предоставени същите права" в Китай, предположи той.
БТА
Още от Свят
Високопоставен генерал: КНДР получи опасно предимство благодарение на съюза си с Русия
Според него това променя баланса на силите в сферата на сигурността на Корейския полуостров, пише NK News.
Знаково напускане в OpenAI - тръгва си Клое Бакалар, която отговаряше за етиката на изкуствения интелект
През последните години компанията все повече разширява търговската си дейност, а плановете за бъдещо излизане на борсата пораждат допълнителни въпроси дали натискът за растеж и печалба няма да се отрази на ангажиментите ѝ към безопасността и отговорното развитие на AI
Евтим Милошев поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"
Министерство на културата ще бъде с всички вас. Продължаваме заедно, казва той