17 Юни, 2026

Косово: Решението на ЕС за Албания и Северна Македония е несправедливо

Косово: Решението на ЕС за Албания и Северна Македония е несправедливо
Албин Курти

Лидерът на косовското Движение „Самоопределение” Албин Курти коментира отказа да се даде дата за начало на преговорите с Тирана и Скопие за членство в ЕС, като го нарече „несправедливост” спрямо двете държави. По същия начин той определи и отказа да се предостави визова либерализация за гражданите на Косово.

По време на посещението си в Тирана, Курти заяви, че Албания и Косово трябва да си сътрудничат повече. Според него проблемът на шестте балкански държави, които все още са извън ЕС, е липсата на визова либерализация.

„Смятам, че е несправедливо Албания и Северна Македония да не започнат преговорите за присъединяване, което е тяхно заслужено право”, заяви Курти след тържеството в чест на победата на партията му в Тирана.

По отношение на тристранната среща в Нови Сад между Сърбия, Албания и Македония и сформирането на балкански „мини-Шенген” бъдещият премиер на Косово предупреди да се внимава със Сърбия заради близостта на Белград до Москва.
Сподели:
Путин е домакин на азиатския форум АСЕАН на фона на натиск от Г-7 в помощ на Украйна

Путин е домакин на азиатския форум АСЕАН на фона на натиск от Г-7 в помощ на Украйна

От началото на мащабната си военна офанзива срещу Украйна преди повече от 4 години, Русия активно се стреми да задълбочи политическите и икономическите си връзки с държави от Азия

Ирански танкери с петрол напуснаха зоната на американската блокада

Ирански танкери с петрол напуснаха зоната на американската блокада

Платформата TankerTrackers, проследяваща пратки и складови наличности на петрол чрез сателитни данни, заяви, че по-късно и трети танкер на NITC също е напуснал обозначената зона

Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета  "Пейтриът“

Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“

"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация

Коментари (0)