29 Януари, 2026

Ковачевски: България използва въпроса с РСМ за вътрешнополитически цели

Ковачевски: България използва въпроса с РСМ за вътрешнополитически цели

Димитър Ковачевски

Преспанското споразумение е в основата на нашата международна политика, каза още македонския премиер

Гражданите на Република Северна Македония не могат да бъдат държани заложници в очакване на дати на всяка следваща среща на върха на Европейския съюз. Обменяхме идеи с България как да се вдигне ветото. България непрекъснато инструментализира въпроса с РСМ и го използва за вътрешнополитически цели. Това каза македонският премиер Димитър Ковачевски след срещата на върха по инициативата „Отворени Балкани“ в Охрид.

„Излизането на партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" от правителството в България заради Северна Македония е вътрешен въпрос на България, а ние сме държава, която е изградила международни и вътрешни отношения на най-високо европейско ниво и е надежден партньор, което е основно условие за успех на преговорите“, каза Ковачевски. „Във всички преговори има минимално изискване, за да бъдат успешни, и това е конфиденциалността на преговарящите... Ние сме държава, която има министерство и министър на външните работи, вицепремиер по европейските въпроси, обменяхме идеи със съседна Република България, за да се вдигне ветото и да се постигне устойчиво споразумение, основано на европейските ценности, принципите на запазване на достойнството и принципите на добросъседски отношения, в чийто дух имаме сключен Договор за добросъседство, на основата на който са изградени отношенията с Република България“, допълни той.

От друга страна, добави Ковачевски, в нито един момент не сме инструментализирали въпроса за преговорите с България и членството в ЕС, едностранно не го политизирахме и не го използвахме като правителствена коалиция за вътрешнополитически цели.

„За разлика от другата страна, която непрекъснато инструментализира този въпрос, използва го за вътрешнополитически цели, след цели пет месеца ние като държава все още сме отворени за разговор с посредничеството на ЕС и председателството на ЕК, защото сме доверен партньор както за съседите, така и за ЕС“, каза премиерът. „Ние сме единствената държава, която в съответствие с конституционния си ред гарантира, че индивидуалните права на самоопределение се упражняват колективно, държава, която има Министерство на правата на общността, която има агенции за употреба на езиците и редица други държавни институции, които се грижат за правата на малцинствата“.

„През последните пет години като държава“, подчерта премиерът Ковачевски, „ние доказахме, че можем да разрешим всички отворени въпроси със съседите си. Преспанското споразумение е в основата на нашата международна политика“. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Рубио подгрява терена за нов кръг от преговори между Русия и Украйна

Рубио подгрява терена за нов кръг от преговори между Русия и Украйна

Държавният секретар на САЩ разкри кой е стратегическият въпрос, по който разногласията се оказват трудно преодолими

Архиепископ на УПЦ за поруганата обител в Одеса: Изпитвам болка в сърцето

Архиепископ на УПЦ за поруганата обител в Одеса: Изпитвам болка в сърцето

Белгородският архиепископ Силвестър (Стойчев) — викарий на Киевската митрополия и ректор на Киевската духовна академия и семинария — коментира случилото се в Одеският Свято-Успенски мъжки манастир на Украинската православна църква

NYT: Тръмп си присвоява пълна власт над Газа - изтече документ от „Борда за мир“

NYT: Тръмп си присвоява пълна власт над Газа - изтече документ от „Борда за мир“

Той ще бъде председател на борда с неограничени правомощия, ще може да одобрява военни командири и да назначава ключови фигури в цялата управленска структура. Бордът ще разполага с „цялата преходна законодателна и изпълнителна власт, извънредни правомощия и администриране на правосъдието“ в Газа.