22 Март, 2026

Ковачевски: Предложения, които не предвиждат ясна защита на македонския език и идентичност, са неприемливи

Ковачевски: Предложения, които не предвиждат ясна защита на македонския език и идентичност, са неприемливи

Димитър Ковачевски


„Трябва да влезем в ЕС въз основа на заслугите си. Предложения, които не предвиждат ясна защита на македонския език и идентичност, са неприемливи. Историческите и двустранните въпроси не трябва да бъдат част от преговорната рамка“, заяви македонският премиер Димитър Ковачевски при отговор на депутатски въпрос за френското предложение.

В допълнение Ковачевски посочи, че Република Северна Македония е положителен пример за това как се осъществява съжителството в страната, а законодателството вече е 45% хармонизирано с европейското. Ковачевски каза, че страната е успешен пример за регионално сътрудничество и посочи "Отворени Балкани", които не са заместител на ЕС, а позволява свободното движение на хора, капитали, стоки и услуги.

БГНЕС припомня, че правителството на Ковачевски във вторник заяви, че не е променило позицията си относно френското предложение, представена по време на пресконференцията в Брюксел миналата седмица, и допълни, че щом се стигне до приемливо и за двете страни вариант, той ще бъде представен пред македонските институции.

За Скопие има три ключови въпроса, отнасящи се до преговорната рамка: цялостно признаване на македонския език, историческите въпроси да не бъдат част от преговорната рамка и преговорите да започнат преди вписването на българите, хърватите и черногорците в конституцията, припомня БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Местните избори във Франция - тест за президентския вот през 2027 г.

Местните избори във Франция - тест за президентския вот през 2027 г.

В Париж в надпреварата за кмет на първо място след  първия тур е социалистът Еманюел Грегоар. На второ място се класира дясната кандидатка Рашида Дати с 25,46 процента, това е значително под очакванията.

Хизбула пое отговорността за удар срещу войници в северен Израел

Хизбула пое отговорността за удар срещу войници в северен Израел

Информацията се отнася за мястото, за което по-рано спасителни екипи съобщиха за един загинал при ракетен обстрел от Ливан

Възможен ли е Huxit, ако Орбан спечели отново в Унгария?

Възможен ли е Huxit, ако Орбан спечели отново в Унгария?

Изследване на Евробарометър показва, че само 7% в Унгария смятат членството за вредно, а 55% подкрепят оставането в съюза