4 Февруари, 2026

Критик на Путин фаворит за спечелването на Нобеловата награда за литература

Критик на Путин фаворит за спечелването на Нобеловата награда за литература

Нобеловия комитет

Нобеловата награда за литература, която ще бъде обявена днес, може да отиде при политически автор, критик на Кремъл, казват експерти.

Всички предположения от последните няколко седмици ще получат своя отговор около 14:00 българско време, когато Шведската академия в Стокхолм разкрие своя избор.

Руската авторка и откровен критик на Кремъл Людмила Улицка, която живее в самоналожено изгнание в Германия, е често споменавана в тазгодишните спекулации.

Нейните епични романи, често фокусирани върху личните отношения, са сравнявани с тези на Лев Толстой и Джон Стайнбек.

Тя остро критикува руския президент Владимир Путин за неговата „безсмислена“ война в Украйна, като прогнозира, че тя ще бъде „катастрофална“ за Русия.

Лиза Ирениус, културен редактор в шведския ежедневник "Svenska Dagbladet", каза, че "би било смел избор да защитим руската култура във време, когато Москва е критикувана заради Украйна."

Но също така би изпратило послание, че "литературата е свободна от политиката", добави тя.

Сайтовете за залагания бяха изненадващо точни в прогнозирането на лауреата през последните години, като днес имената на норвежкия драматург Йон Фос и китайския писател на авангардна фантастика и литературен критик Джан Сюе също са сред спряганите за приза.

Но Бьорн Виман, редактор в шведския вестник "Dagens Nyheter", каза пред АФП, че неговият фаворит е политически автор, чието име фигурира в общественото пространство от години: Салман Рушди.

Роденият в Индия британски автор оцеля след намушкване на сцената миналата година, след като се криеше години наред заради иранска фетва, призоваваща за смъртта му заради книгата му от 1988 г. „Сатанинските стихове“.

„Време е той да спечели и ако го направи, шапки долу пред Академията“ за защитата на свободата на изразяване, която Рушди олицетворява, каза Уиман.

Френската авторка Ани Ерно спечели наградата през 2022 г.

Нейните повече от 20 книги, много от които са използвани като училищни текстове във Франция от десетилетия, предлагат на читателите фин и проницателен прозорец към социалния живот на съвременна Франция.

„Когато Ерно с голяма смелост и клинична острота разкрива агонията на опита на класа, описвайки срам, унижение, ревност или невъзможност да разбереш кой си, тя е постигнала нещо възхитително и трайно“, казаха от академията, обяснявайки причината за награждаването Ерно. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

От Народнорепубликанска партия обвиняват правителството на Турция в опит за отстраняване на Имамоглу от президентската надпревара. Президентските избори в страната трябва да бъдат проведени през 2028 г.

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Държавният секретар на Съединените щати каза това часове преди изтичането на историческия договор Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Райън Раут беше признат за виновен по 5 обвинения през септември, след като направи неуспешен опит сам да се защитава в съда. Съдия Канън постанови доживотен затвор, както и допълнителни дълги присъди по останалите обвинения.