Кубински пилот дезертира в САЩ, след като кацна във Флорида с едномоторен самолет руско производство, съобщиха летищните власти.
Около 11:30 ч. (15:30 ч. по Гринуич) пилотът пристигнал на борда на руски едномоторен самолет Ан-2 на летище Dade-Collier, разположено в Евърглейдс, съобщиха служители.
"Той каза, че дезертира и че е от Санкти Спритус, провинция в централната част на Куба", уточняват същите източници.
Куба е единствената еднопартийна комунистическа държава в Северна и Южна Америка.
Медията CiberCuba, която първа съобщи новината, идентифицира летеца като Рубен Мартинес и заяви, че той е работил за Кубинската компания за въздушни услуги (ENSA).
През последните месеци много кубинци се опитаха да стигнат до Съединените щати, след като напуснаха страната си, засегната от най-тежката икономическа криза от три десетилетия насам. Според граничните власти между октомври 2021 г. и август 2022 г. близо 200 000 кубинци са били задържани от американските власти, след като са влезли през границата с Мексико или са преминали по море.
Кубинците са единствените хора, които получават незабавно убежище в САЩ, ако избягат от родината си и достигнат територията на Съединените щати.
Ако,обаче, бъдат заловени в морето, биват връщани у дома. Критиците твърдят, че тази политика насърчава кубинците да правят опасни животозастрашаващи опити да достигнат американска земя със самолети и самоделни лодки./БГНЕС, АФП
Фактор
Около 11:30 ч. (15:30 ч. по Гринуич) пилотът пристигнал на борда на руски едномоторен самолет Ан-2 на летище Dade-Collier, разположено в Евърглейдс, съобщиха служители.
"Той каза, че дезертира и че е от Санкти Спритус, провинция в централната част на Куба", уточняват същите източници.
Куба е единствената еднопартийна комунистическа държава в Северна и Южна Америка.
Медията CiberCuba, която първа съобщи новината, идентифицира летеца като Рубен Мартинес и заяви, че той е работил за Кубинската компания за въздушни услуги (ENSA).
През последните месеци много кубинци се опитаха да стигнат до Съединените щати, след като напуснаха страната си, засегната от най-тежката икономическа криза от три десетилетия насам. Според граничните власти между октомври 2021 г. и август 2022 г. близо 200 000 кубинци са били задържани от американските власти, след като са влезли през границата с Мексико или са преминали по море.
Кубинците са единствените хора, които получават незабавно убежище в САЩ, ако избягат от родината си и достигнат територията на Съединените щати.
Ако,обаче, бъдат заловени в морето, биват връщани у дома. Критиците твърдят, че тази политика насърчава кубинците да правят опасни животозастрашаващи опити да достигнат американска земя със самолети и самоделни лодки./БГНЕС, АФП
Още от Свят
Зеленски: Русия трябва да напусне Украйна, ако не иска повече война...
Украинският президент изтъкна, че Украйна не иска война, но Путин е този, който трябва да направи крачката към мира
Пентагонът показва във видео кадри от ударите срещу Иран
За изпълнението на задачата са били използвани изтребители F-35 и F-16, които са нанесли удари по четири ирански обекта в Ормузкия пролив и на остров Кешм
The Telegraph: Как бижуто в короната – Крим – се превръща в капан за диктатора Путин
Полуостровът някога беше представян от Кремъл като голямата история на успеха на стратегическата визия на Путин, днес може да се окаже срамен провал на т.нар. Специална военна операция