31 Март, 2026

Кулеба: Украйна преминава през етап, какъвто България е преживяла, борейки се за свободата си

Кулеба: Украйна преминава през етап, какъвто България е преживяла, борейки се за свободата си

Дмитро Кулеба

Украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба коментира помощта, която България оказва на страната му както днес, така и в първите дни на войната. Той засегна и отношението на българите към Русия и руската армия - трябва ли векове по-късно да сме благодарни на руснаците и да пренебрегваме действията им днес.

„В първите часове и дни ти става ясно, че всичко опира до самия теб. Дори и да иска да ти помогне, съответната държава ще има нужда от време да изпрати тази помощ. Със задълбочаването на войната преживявахме и добри, и лоши моменти с различни държави. Мога да спомена Германия. Много дискусии мога да опиша с различни държави. Имахме добри и лоши моменти и с България”, посочи той пред Нова телевизия.

„Ние преминаваме през етап, какъвто България е преживяла, борейки се за своята независимост, за свободата си. Аз съжалявам винаги, когато българи с проруски чувства не осъзнават това. Ако вие сте благодарни на руската армия, която ви е помогнала, за да извоювате независимостта и свободата си от поробителите, не означава, че векове наред сте длъжни да прощавате престъпленията, жестокостите, агресиите и окупациите, извършвани от нея. Не става така”, допълни Кулеба.
Сподели:

Коментари (0)

ЕСПЧ осъди Русия за ареста на изследователя на съветските лагерии Дмитриев

ЕСПЧ осъди Русия за ареста на изследователя на съветските лагерии Дмитриев

Европейският съд по правата на човека, обаче, не стигна до заключение, че делото срещу Дмитриев е било политически мотивирано

Реформа за доверие: Мелони залага на нови изборни правила, за да спре ерозията на рейтинга си

Реформа за доверие: Мелони залага на нови изборни правила, за да спре ерозията на рейтинга си

Въпреки че коалиционното правителство разполага с комфортно мнозинство в парламента, загубата на референдума за съдебната реформа миналата седмица подкопа авторитета на Мелони и дестабилизира нейните съюзници

Калас пристигна в Киев за годишнината от клането в Буча

Калас пристигна в Киев за годишнината от клането в Буча

Годишнината отбелязва момента, в който „ужасяващите кадри от убийствата на цивилни дълбоко шокираха целия свят“, посочи украинския външен министър Андрий Сибиха, наричайки посещението на Калас и министри от Европа „знак на истинска смелост и солидарност с Украйна“