Парламентът на Латвия е разрешил да бъде премахнат паметника на "съветските освободители" на Рига, съобщава kasparov.ru.
Това стана, че прекратяване на действието на двустранен договор между Латвия и Русия за момориалните съоръжения и паметниците.
"Латвия не може и няма да бъде задължавана да опазва такива съоръжения като паметниците на съветската окупация", заяви председателят на Сейма на Латвия Рихардс Колс.
Президентът на Латвия Егил Левитс нарече паметника "свидетелство на окупацията и страданията на латишкия народ".
Говорителят на руското Министерство на външните работи Мария Захарова вече реагира на решението, като нарече депутатите "вампири".
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“
"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация
Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната
Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.
Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ
Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.