22 Август, 2026

Лавров: Русофобското малцинство натрапва на ЕС санкциите срещу Русия

Лавров: Русофобското малцинство натрапва на ЕС санкциите срещу Русия
Сергей Лавров

"Москва е готова да обсъди с Вашингтон част от новите си видове оръжия в контекста на евентуални нови споразумения и като се вземат предвид всички фактори, влияещи върху стратегическата стабилност", заяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю за "Росийская газета".

"Двете страни трябва да продължат "колкото може по-скоро" изтичащия след година договор за съкращаване на стратегическите оръжия Нов СТАРТ. Руските военни "са готови да разглеждат в контекста на критериите по договора най-малкото (хиперзвуковите ракетни комплекси) "Авангард" и (междуконтиненталните балистични ракети) "Сармат", но Москва е "готова да разговаря" и за "всичко останало", уверява Лавров, цитиран от БТА.

"Президентът на САЩ Доналд Тръмп има нагласа да подобрява отношенията с Русия, но засега перспективите за конкретни стъпки са доста мъгляви. Същевременно ЕС е обсебен от санкциите срещу Москва и ги продължава, тъй като му ги натрапва русофобското малцинство в общността", коментира Лавров.

Западът признава, че "без Русия е трудно, ако не и невъзможно, да се решават проблемите в света". Същевременно ЕС е "обсебен от санкциите" срещу Москва и ги продължава, тъй като му ги натрапва русофобското малцинство в общността, казва Лавров.

"Русия няма да има нищо против отново да размени посланици с Украйна", коментира първият дипломат на Москва съобщения, че украинският президент Володимир Зеленски може да предприеме подобна стъпка.

Руският външен министър отбелязва, че има напредък в уреждането на конфликта, откакто Зеленски спечели президентските избори в Украйна миналата пролет.

Сподели:
В Германия обсъждат закриване на "Руския дом" в Берлин

В Германия обсъждат закриване на "Руския дом" в Берлин

Министерството на външните работи потвърди, че се водят дискусии за съдбата му

Руски командир, отговорен за престъпленията в Буча, е ранен тежко от украински дрон

Руски командир, отговорен за престъпленията в Буча, е ранен тежко от украински дрон

Украинското разузнаване е идентифицирало и проследило полковник Дмитрий Шабаев, командир на 64-а отделна гвардейска мотострелкова бригада на руските сухопътни войски

Руска атака срещу търговски център в Кривий Риг, има много жертви

Руска атака срещу търговски център в Кривий Риг, има много жертви

При отделен удар в Миколаивска област са загинали четирима души, - сред тях има три деца

Коментари (0)