18 Юни, 2026

Лекарство намалява вирусното ковид натоварване със 70%

Лекарство намалява вирусното ковид натоварване със 70%

Международен екип от изследователи установи, че лекарството фенофибрат и неговата активна форма фенофибринова киселина могат да унищожат коронавируса SARS-CoV-2 в човешките клетки, съобщава списанието „Frontiers in Pharmacology”.

Фенофибратът е лекарство, използвано за понижаване на нивата на холестерола при пациенти с риск от сърдечно -съдови заболявания. Учените са изследвали медикаменти, които могат да нарушат способността на протеина на коронавируса да се свързва с ACE2 клетъчните рецептори.

Лабораторни експерименти върху клетъчни култури показват, че фенофибратът е в състояние да намали вирусното натоварване със 70%. Той показа една и съща ефективност срещу повечето щамове на SARS-CoV-2. Само ефикасността на препарата срещу „Делта” варианта” все още се изследва.

Учените отбелязаха, че фенофибратът е много евтин и достъпен по целия свят, така че в страните с ниски и средни доходи, както и за пациенти, на които не се препоръчват ваксинации, той може да бъде много полезен./БГНЕС
Сподели:
Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната

Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната

Американският президент заяви на заключителната пресконференция на Г-7, че е готов да „бомбардира до основи“ Иран, ако страната наруши споразумението

Плетенчук: За руснаците започва ад!  Готвят се за украински десант в Крим

Плетенчук: За руснаците започва ад! Готвят се за украински десант в Крим

„Ако се наложи, ще проведем всяка операция, необходима за освобождаването на украински Крим“, заяви представителят на украинските ВМС

Макрон похвали срещата на върха

Макрон похвали срещата на върха

„Тази среща наистина ни позволи да се координираме много тясно, за да отговорим на кризите и да работим по големите предизвикателства на нашето време“, добави френският президент.

Коментари (0)