24 Юни, 2026

Либия: Руски наемници са блокирали най-голямото ни нефтено находище

Либия: Руски наемници са блокирали най-голямото ни нефтено находище

Националната нефтена корпорация "дълбоко обезпокоена от присъствието на руски наемници на територията на нефтеното находище аш-Шарара

Националната нефтена компания на Либия (NOC) съобщи, че е "дълбоко обезпокоена от присъствието на руски наемници на територията на нефтеното находище аш-Шарара, съобщава "Интерфакс".

"Националната нефтена корпорация съобщава, че вечерта на 25 юни колона от военни автомобили на руските наемници е влязла на територията на находището", се казва в публикуваното съобщение на NOC.

"Либийският нефт принадлежи на либийския народ и ние категорично отхвърляме опитите на чужди държави да попречат на възстановяването на добива на нефт", заявява председателят на управителния съвет на NOC Мустафа Санала.

В началото на юни арабски медии съобщиха, че, след половин годишно прекъсване, е възобновен добива на нефт от най-голямото находище в страната.

Припомняме, че през януари тази година така наречената Либийска национална армия на подкрепяния от Русия Халифа Хафтар започна да блокира обекти на нефтената промишленост, сред които находища, морски терминали, нефтопроводи и така парализира добива на суровина.

Оператор на находището аш-Шарара е съвместно предприятие на NOC с френската Total, испанската Repsol, австрийската OMV и норвежката Equinor.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Рубио: Няма държава, която да подкрепя Иран за въвеждане на такси за преминаване през Ормузкия проток

Рубио: Няма държава, която да подкрепя Иран за въвеждане на такси за преминаване през Ормузкия проток

Дипломатическият сканадал с РСМ стигна до НАТО, МВнР отрече да е огласило нотата за семейството на Мицкоски

Дипломатическият сканадал с РСМ стигна до НАТО, МВнР отрече да е огласило нотата за семейството на Мицкоски

Твърди се, че е заснет оригинален документ, който представлява дипломатическа кореспонденция между институциите на двете държави

Правителството заложи 5,7% дефицит в бюджета за тази година, иска още заеми

Правителството заложи 5,7% дефицит в бюджета за тази година, иска още заеми

Кабинетът иска да тегли още дълг - над вече одобрените 3,8 милиарда евро

Коментари (0)