9 Април, 2026

Лидерите на ЕС ще обсъдят войната в Украйна, високите цени на енергията

Лидерите на ЕС ще обсъдят войната в Украйна, високите цени на енергията


Европейските лидери се събират на последното си заседание за годината, на което се очаква да разискват развитието на войната в Украйна, справяне с високите цени на енергията, трансатлантическите отношения и редица други въпроси.

За разлика от предишните заседания, това ще се вмести само в рамките на един ден, но с доста наситена програма.

В контекста на руската инвазия в Украйна лидерите ще обсъдят каква помощ могат да продължат да ѝ оказват в политически, военен и хуманитарен аспект, както и за възстановяването на критичната инфраструктура след масираните удари на Русия от средата на октомври.

Трудни се очертават дебатите по енергийните теми, особено след като Съветът на ЕС не успя да постигне съгласие за размера на тавана на газа във вторник. Те ще обхванат намаляване на потреблението, избягване на режим на тока, гарантиране на доставките и възможности за сваляне на цените.

Отбранителните способности, трансатлантическите отношения и Южното партньорство също ще бъдат обсъдени на заседанието.

Връзките със Съединените щати ще бъдат разгледани в контекста на сигурността и икономиката.  Отношенията бяха обтегнати след приемането на закона за намаляване на инфлацията, който предвижда ограничения за субсидиите за нови автомобили, произведени извън Северна Америка и се смята за дискриминационен спрямо произведените в ЕС коли.

България ще бъде представена от президента Румен Радев.
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.