25 Февруари, 2026

Литва спря европейски пари за Беларус, гласува санкции за беларуски бизнесмени

Литва спря европейски пари за Беларус, гласува санкции за беларуски бизнесмени

Мерките са заради опасения, че средствата могат да бъдат използвани неправомерно

Литва спря плащания за Беларус по финансирана от Европейския съюз програма за трансгранично сътрудничество, страхувайки се, че парите могат да бъдат неправилно използвани, заяви днес литовското правителство, цитирано от Ройтерс.

ЕС разкритикува суровите мерки на властите в Беларус срещу протестите след спорните президентски избори през август, а миналата седмица гласува за налагане на санкции на беларуски представители. Литва е сред най-големите поддръжници на твърда позиция на Европа към Беларус.

Говорителка на литовското вътрешно министерство каза, че плащанията по програмата са спрени от Литва веднага след началото на действията на властите срещу протестите след изборите в Беларус поради опасения, че беларуското правителство може да злоупотреби с финансовите средства.

"Всички плащания бяха прекратени, докато не получим разяснение от Европейската комисия за очевидните рискове", заяви говорителката. По думите й едно от спрените плащания е било за 3 милиона евро.

Програмата е насочена към развитието на региони от двете страни на границата между Беларус и членуващите в ЕС Латвия и Литва. Тя предвижда ЕС да предостави 74 милиона евро, а парите за Беларус трябва да бъдат преведени през съседните страни, членуващи в ЕС.

Изданието "И Ю Обзървър" съобщи тази седмица, че Беларус е купила 15 разузнавателни дрона с парите от ЕС, а това буди тревога, че те могат да бъдат използвани срещу продемократичните демонстранти.
Сподели:

Коментари (0)

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Президентът на страната, жертва на руската агресия, коментира съобщенията, че Съединените щати целят да прекратят войната до 4 юли, деня на 250-годишнината от независимостта на САЩ

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

С документа се призовава за незабавно и безусловно примирие и "всеобхватен, справедлив и устойчив мир"

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Напрежението ескалира между антиправителствени активисти и проправителствени милиции, които се сблъскват в иранските университетски кампуси за четвърти пореден ден