6 Декември, 2025

Любомир Кючуков: Днес е последният последен срок за споразумение за Брекзит

Любомир Кючуков: Днес е последният последен срок за споразумение за Брекзит

Любомир Кючуков

"Разговорът Джонсън - Фон дер Лайен е последният последен срок". Това заяви пред БНР Любомир Кючуков, дипломат и директор на Института за икономика и международни отношения. Той уточни, че всички нормални срокове за споразумение между ЕС и Великобритания са отдавна пропуснати:

"Евентуалното споразумение подлежи на ратификация и в Европейския парламент, и в британския парламент, и в някои от парламентите на страните членки. Формалните срокове и процедури за това вече не се вместват в останалите три седмици".

Според него, ако днес бъде постигнато споразумение, твърде вероятно е този правен казус да намери своето решение.

Кючуков подчерта, че проблемът е, че вече почти година решение няма и двете страни остават на първоначалните си позиции.

"Борис Джонсън отива в Брюксел и с едно обещание, че ще спазва вече постигнатите договорености, като става дума за Протокола за Северна Ирландия. В обсъждания в Британския парламент в момента Закон за вътрешния пазар, директно се казва, че при нужда този Протокол може да се нарушава. Което, по признание на самото правителство в Лондон, нарушава и международното право, което не укрепва взаимното доверие в преговорите". 

По думите на дипломата, за да има споразумение за Брекзит, Джонсън прие условие, което въвежда своеобразна квази вътрешна граница в рамките на Обединеното кралство - между Великобритания и Северна Ирландия:

"Там споразумението е постигнато, но въпросът е да се спазва".
Сподели:

Коментари (0)

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.